Umělá inteligence (AI) může přinést zásadní a bezprecedentní změny způsobu, jakým lidé v dnešní době žijí. Podle simulace McKinsey Global Institute, obchodního a výzkumného oddělení firmy McKinsey, je její role srovnatelná s úlohou parního stroje v době svého vzniku, alespoň co se týče přispění globálnímu ekonomickému růstu. Začátek další technologické revoluce však ještě plně nenastal.

Výzkum institutu se zaměřil na pět aspektů umělé inteligence: počítačové vidění, přirozený jazyk, virtuální asistenty, automatizaci robotických procesů a pokročilé strojové učení. Každá společnost se musí sama rozhodnout, které z těchto kategorií bude používat a v jakém měřítku. Na rozměry těchto změn mají vliv mikroekonomické faktory, jako je tempo implementace, i ty makroekonomické, například globální propojenost a struktura trhu práce v daných zemích. Je jisté, že náklady zavádění těchto technologií budou značné. Přínosy se ještě ukážou, pravděpodobně se však budou vyvíjet na úkor podniků, které tento "nový parní stroj" budou ignorovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jakou měrou se AI zasadí o růst světového HDP?
  • Jaké pracovní pozice by masivní rozmach AI mohl ovlivnit negativně a jaké naopak pozitivně?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru