Související

Společnost Amazon se v úterý stala druhou společností v USA, která dosáhla tržní kapitalizace ve výši jeden bilion dolarů, uvedla agentura Reuters. Překročit tento milník se jako první před měsícem podařilo společnosti Apple, která vyrábí například telefony iPhone.

Akcie největšího on-line maloobchodu na světě se v úterý obchodovaly na úrovni 2 050 dolarů. Cena akcií firmy překročila hranici dvou tisíc dolarů na konci srpna, když se jejich hodnota za pouhých 10 měsíců zdvojnásobila. 

Amazon je nyní za Applem druhou nejhodnotnější veřejně obchodovanou firmou z USA. Letos v březnu se mu podařilo překonat Alphabet, mateřskou firmu Googlu. Zakladatelem Amazonu je Jeff Bezos, který je díky úspěchu svého podniku nejbohatším člověkem světa.

Růst akcií Amazonu v posledním roce podporuje prudké zvýšení tržeb, protože stále více nákupů se uskutečňuje přes internet, a přesun počítačových aktivit podniků k technologii cloud, která poskytuje firmám software a data ze vzdálených serverů a databází.

Ačkoli telefony iPhone i další zařízení společnosti Apple zůstávají velmi populární, firma nyní v růstu tržeb nedokáže držet s Amazonem krok. Ten těží mimo jiné z růstu poptávky po cloudových službách divize Amazon Web Services.

"Amazon je o něco dynamičtější než Apple, protože iPhone je již vyzrálejší. Cloudové aktivity Amazonu představují mimořádný motor růstu, kterým Apple nedisponuje," uvedl analytik Daniel Morgan ze společnosti Synovus Trust.

Tržby Amazonu v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostly téměř o 40 procent na 52,9 miliardy dolarů a čtvrtletní zisk podniku poprvé překonal hranici dvou miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru