Průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla v druhém čtvrtletí meziročně o 8,6 procenta na 31 851 korun. Reálně se po započtení růstu spotřebitelských cen zvýšila průměrná mzda proti stejnému období loňského roku o 6,2 procenta.

Proti předchozímu čtvrtletí se průměrná mzda po očištění sezonních vlivů zvýšila o dvě procenta. Údaje o mzdách přinesl v úterý Český statistický úřad.

Za výrazný růst mezd může především napjatá situace na trhu práce. Nezaměstnanost je na nejnižší úrovni za posledních více než 20 let. Podniky naopak z důvodu ekonomického růstu shánějí rekordní počet pracovníků.

Průměrná hrubá nominální měsíční mzda podle odvětví

"Celková dynamika mezd za letošní rok tak přesáhne 8 procent. Tomu pomáhají nejen administrativní vlivy a nárůst platů ve veřejné sféře, ale také přehřívající se trh práce s nedostatkem vhodné pracovní síly doprovázený sílícím tlakem odborů. Růst reálných mezd bude převyšovat šest procent, což bude patřit mezi nejvyšší dynamiku za posledních 15 let," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. V roce 2019 podle něj tempo růstu nominálních mezd zpomalí na šest až sedm procent.

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela se rychlé zvyšování mezd projeví také ve vyšším růstu spotřebitelských cen. "Firmy si budou kompenzovat své vyšší náklady. Budou se sice dále snižovat jejich ziskové marže, nicméně část nákladů budou přenášet na spotřebitele, zejména pokud produktivita nezačne zrychlovat," tvrdí Zeisel. Vyšší inflace podle něj donutí Českou národní banku nadále zvyšovat úrokové sazby.

Nejvíce se průměrná mzda zvýšila v odvětví kulturní, zábavní a rekreační činnosti. Pracovníci si zde vydělali 28 142 korun, což je meziročně o 13,1 procenta více. Druhý nejrychlejší růst mezd zaznamenali statistici ve školství. Učitelé si polepšili o 12,3 procenta na 30 177 korun.

Nejrychleji rostou mzdy v Středočeském kraji, kde se průměrný výdělek zvýšil o 10,7 procenta na 33 873 korun. Nejméně rostla mzda v Praze. I přes růst "jen" 6,9 procenta však průměrná mzda 39 688 korun zůstává nejvyšší v Česku.

"Průměrná mzda pražských zaměstnanců je o 11 947 korun vyšší než pracovníků v Karlovarském kraji. Mzdové nerovnosti mezi jednotlivými regiony vedou k migraci obyvatel, což vytváří tlak na realitním trhu ve větších městech Česka," myslí si hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Medián mezd, který představuje výdělek zaměstnance přesně uprostřed hodnot všech mezd, vzrostl meziročně o 9,4 procenta na 27 236 korun. "Medián mezd roste rychleji než průměrná mzda. To v praxi znamená, že zaměstnancům s nižšími příjmy rostou mzdy rychleji než zaměstnancům s vyššími příjmy. V konečném důsledku tak dochází ke snižování příjmové nerovnosti mezi zaměstnanci," uvádí Křeček.

Vývoj mzdy v krajích

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru