V prvním pololetí letošního roku změnilo dodavatele energií, tedy elektřiny a plynu, nejvíc zákazníků za posledních pět let. Konkrétně to podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) bylo 280 245 zákazníků u elektřiny a 156 434 u plynu.

Podle řady analytiků snaha ušetřit na dynamickém trhu poskytovatelů elektřiny a plynu pokračovala i v následujících letních měsících a rekordní počet přestupů bude pravděpodobně zapsán i za celý rok 2018.

Pro české firmy a domácnosti přitom měnit poskytovatele těchto služeb není tak přirozeným krokem, jako je tomu v mnoha jiných evropských zemích. Podle průzkumu časopisu dTest má zhruba polovina Čechů stejného dodavatele plynu a elektřiny déle než 15 let.

"Zdražují ceny elektřiny i plynu na burze, což se promítá také do konečných cen pro zákazníky, kteří hledají levnější alternativy," vysvětluje situaci analytička portálu Ušetřeno.cz Markéta Witoszová.

Loni v červenci byla průměrná cena na denním trhu s elektřinou na burze 40,25 eura za MWh a u plynu 15,24 eura za MWh, letos v červenci to bylo 46,69 eura za MWh a u plynu 22,93 eura za MWh.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Proč dříve Češi dodavatele spíš neměnili.
  • Jaká jsou rizika změny dodavatele.
  • Jak lze vypočítat, jak je výhodný nový dodavatel energie.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru