Okresní soud v Opavě se musí znovu zabývat tím, zda má bývalý generální ředitel olomoucké mlékárny Olma Jiří Gavenda nárok na více než milionovou odměnu, kterou získal v roce 2008. Rozhodl o tom Ústavní soud.

Jak okresní, tak odvolací krajský soud nejprve došly k tomu, že má Gavenda neoprávněně získanou odměnu vrátit. Manažerská smlouva, na jejímž základě ji získal, byla neplatná. Ústavní soud ale nyní jejich rozhodnutí označil za chybné. "Obecné soudy vyložily v rozhodné době účinné právní předpisy ústavně nekonformním způsobem," konstatoval Ústavní soud.

Případ by měl zajímat tisíce manažerů v zemi, kteří kromě toho, že jsou členy statutárních orgánů firem, jsou zároveň jejími zaměstnanci například jako ředitelé. Souvisí totiž s tématem, nakolik je možný souběh těchto funkcí, a tedy i pobírání peněz za ně. Obecné soudy i Nejvyšší soud tento souběh dlouho označovaly za nezákonný, než do případu vstoupil Ústavní soud.

Ztráta 214 milionů

Gavenda, který v té době byl předseda představenstva Olmy, uzavřel s firmou smlouvu, že pro ni bude od ledna 2008 pracovat i jako generální ředitel s odměnou 1,32 milionu ročně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru