Okresní soud v Opavě se musí znovu zabývat tím, zda má bývalý generální ředitel olomoucké mlékárny Olma Jiří Gavenda nárok na více než milionovou odměnu, kterou získal v roce 2008. Rozhodl o tom Ústavní soud.

Jak okresní, tak odvolací krajský soud nejprve došly k tomu, že má Gavenda neoprávněně získanou odměnu vrátit. Manažerská smlouva, na jejímž základě ji získal, byla neplatná. Ústavní soud ale nyní jejich rozhodnutí označil za chybné. "Obecné soudy vyložily v rozhodné době účinné právní předpisy ústavně nekonformním způsobem," konstatoval Ústavní soud.

Případ by měl zajímat tisíce manažerů v zemi, kteří kromě toho, že jsou členy statutárních orgánů firem, jsou zároveň jejími zaměstnanci například jako ředitelé. Souvisí totiž s tématem, nakolik je možný souběh těchto funkcí, a tedy i pobírání peněz za ně. Obecné soudy i Nejvyšší soud tento souběh dlouho označovaly za nezákonný, než do případu vstoupil Ústavní soud.

Ztráta 214 milionů

Gavenda, který v té době byl předseda představenstva Olmy, uzavřel s firmou smlouvu, že pro ni bude od ledna 2008 pracovat i jako generální ředitel s odměnou 1,32 milionu ročně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.