Špičkový sport, čas v posilovně nebo na kole není dovolená, během které člověk zrelaxuje. "Mají se omezit veškeré aktivity a je třeba se ponořit do vnitřního světa. Utlumit se do stavu podobného spánku. To je relaxace," vysvětluje psycholog Karel Hlavatý.

S vyčerpáním, depresí nebo se stresem pomáhá ve svých lázních v Jablonci nad Nisou už od 90. let. Za tu dobu mu rukama prošly stovky podnikatelů, manažerů či účetních a učitelů.

Vyčerpání z práce postihuje stále mladší lidi. To, co před lety trápilo padesátníka, dnes zasáhne i dvacetiletého. "Nejde však vždy o vynucený tlak ze shora. Lidé jsou příliš ambiciózní," tvrdí Hlavatý.

Kdo k vám jezdí?

Přibližně polovinu tvoří manažeři nebo podnikatelé. Ze zaměstnaneckých pozic jsou tady kantoři nebo účetní. Stavem totálního vyčerpání trpí i ženy v domácnosti, které se roky staraly o děti nebo byly podporou pro muže. Jsou to pozice psychicky náročné a ve finále vedou ke stejnému stresu jako zapojení do byznysu. Nejvíc se tu potkáváme se stavem, který by se dal nazvat totálním vyčerpáním. Někdy se na něj ordinují antidepresiva. Jsem ale přesvědčený, že po světě chodí velké množství lidí, kteří mají antidepresiva předepsaná na stav totálního vyčerpání.

Za jak dlouho může člověk vyhořet?

K vyhoření může dojít během roku až dvou. Klasickým příkladem jsou lékaři nebo učitelé, kteří vstupují do práce s představou, jak lidem pomůžou. Pocit vděku se nemusí vždy dostavit. U podnikatelů bývá problém v tom, že například vymyslí úžasný projekt a jsou plní očekávání. Mohou se ale zklamat v lidech, přijít o peníze. Byznysu dali něco, co se jim nevrátilo. Jiným příkladem je, když se byznysu daří, ale jim samotným práce už nic moc nepřináší. Ztrácí se to, s čím do podnikání vstupovali  svěží nápady, kamarádi, zájmy. Najednou se vše zúží na výsledky. Člověk se ale nenarodil jenom pro práci a proto, aby pouze vydělával peníze a byl nejúspěšnějším v celé kanceláři a procestoval celý svět.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru