Generální finanční ředitelství (GFŘ) podepsalo s hlavním městem dohodu o výměně informací o pražských pronajímatelích bytů přes aplikaci Airbnb. Finanční správa HN již dříve potvrdila, že má informace o identitách a příjmech všech Airbnb pronajímatelů v zemi. Řada z nich neplatí daně, proto už finanční úřady začaly takové lidi obesílat s výzvami k jejich doplacení za poslední tři roky.

Vedle zanedbávání daňové povinnosti vlastníci bytů a domů využívaných ke krátkodobým turistickým pobytům v mnoha případech neplatí ani místní poplatky městům, kde své nemovitosti mají. Podle pražského radního Jana Wolfa (Trojkoalice) může sdílení údajů o totožnosti vlastníků bytů dát Praze páku na to, aby nevybrané poplatky ve výši až sto milionů korun ročně získala.

"Finanční správa oceňuje snahu Prahy podílet se na řešení problematiky zdanění internetových platforem," uvedl generální ředitel finanční správy Martin Janeček po podpisu dohody o sdílení informací o pronajímatelích Airbnb s hlavním městem.

Pro stát ani města doteď nebyla šance se k datům z Airbnb dostat. Pokud se pronajímatelé úřadům sami nepřihlásili, zůstávala jejich identita skryta. Z aplikace Airbnb nelze jména vlastníků pronajímaných nemovitostí vyčíst a americká firma odmítá jejich totožnost a výši výdělků, která by posloužila ke zdanění, sdílet. Finanční správa se přesto k údajům o vlastnících Airbnb bytů nedávno dostala, i když stále odmítá říci, jakým způsobem. Nejpravděpodobnější je, že si berní úředníci vyžádali údaje u českých bank. Airbnb svým tuzemským pronajímatelům platí z českého účtu. A finanční správa si může ze zákona vyžádat informace, komu a kolik peněz z účtu odešlo.

Airbnb je v Česku rozšířené především v Praze. Studie poradenské společnosti Colliers International přitom ukazuje, že v případě hlavního města nejde ani tak o sdílené ubytování, jako spíše o tvrdý byznys. Podle Colliers je téměř 70 procent pražských pronájmů přes Airbnb provozováno subjekty s více než jednou nabídkou a téměř dvě pětiny z nich mají nabídek více než 10.

Podle loňské vládní studie by se v Praze na daních z Airbnb mohlo ročně vybrat až 460 milionů korun. Finanční správa podotýká, že vlastníky Airbnb bytů již předem upozornila na jejich daňové povinnosti a své nynější daňové kontroly zahájila až poté, co pronajímatelé na předešlá upozornění nereagovali.

Podle Jiřího Fojtíka z Generálního finančního ředitelství mají pronajímatelé Airbnb nemovitostí povinnost státu odvést daň z příjmů i DPH. Pokud přitom daňová přiznání podávají se zpožděním, musí ze strany finančních úřadů počítat s uvalením sankcí z prodlení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru