Přední tuzemská stavební skupina PSJ prodala svou dceřinou společnost Alpine Bau CZ. Rakouská Porr za ni zaplatila 12 milionů eur (přibližně 309 milionů korun). Jedná se o jednu z největších transakcí v odvětví stavebnictví posledních let.  

Alpine Bau CZ patří mezi největší tuzemské firmy v oblasti dopravních staveb. V loňském roce měla tržby ve výši kolem 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) a zaměstnává přibližně 450 pracovníků.

Alpine Bau zahájila na českém trhu stavební činnost v roce 1992, působí rovněž na Slovensku a v Rakousku. V roce 2014 firmu převzala PSJ. Ta se ale ocitla ve finančních potížích a proto se Alpine Bau rozhodla prodat. Alpine Bau tak bude začleněna do skupiny Porr pod její českou dceřinou společnost.

„Touto akvizicí posílíme naši pozici na českém trhu a dosáhneme jí, především v oblasti silničních staveb, důležitých strategických výhod,“ prohlásil Karl-Heinz Strauss, výkonný ředitel koncernu Porr. Transakce podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

PSJ se podle dřívějšího vyjádření vedení dostala do ztráty především kvůli zakázkám v Rusku. Ztrátová je pro podnik i zakázka luxusního bytového věžáku V Tower, odpisu dlouhodobě těžko dobytných pohledávek a z toho plynoucího nedostatku hotovosti.

Celkové konsolidované výnosy holdingu PSJ loni dosáhly 7,1 miliardy korun. Podle svého zakladatele Františka Vaculíka společnost potřebuje na záchranu přibližně půl miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru