Za růst ceny elektřiny, která je nyní nejvyšší za šest a půl roku, může drahé uhlí i cena emisních povolenek, říká energetický expert Jiří Gavor. Nárůst je podle něj tak velký, že už se dodavatelské firmy nemohou ubránit zdražování elektřiny zákazníkům. Bojí se také, že budou krachovat dodavatelé, kteří spekulovali na pokles cen.

HN: Cena elektřiny je nejvyšší za 6,5 roku. Co za tím stojí?

Ty důvody jsou nějakou dobu stejné, tedy hlavně drahé uhlí a nově i cena povolenky, která vystřelila velmi rychle nahoru. Za poslední rok vzrostla její cena násobně. A nyní se k tomu všemu přidává ještě obava, asi ne ještě panika, obchodníků. Ti se raději zajišťují pro případ, že by růst cen pokračoval.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.