Spolehlivost odhadů toho, kdy dojde k obratu hospodářského cyklu, je podobně nejistá jako dlouhodobá předpověď počasí. Přesto zájem o tyto téměř věštby neutuchá. Každý chce přece vědět (nebo alespoň tušit), co mu hrozí.

V případě ekonomického výhledu platí jeden historický fakt, který se sice týká Spojených států, ale vzhledem k velikosti tamní ekonomiky z něj plyne poučení i varování pro mnohé další země. Od poloviny 19. století zažily USA recesi zatím v každé dekádě. Ani současný hospodářský boom, který Amerika zažívá už devět let, nevydrží navěky.

Kdy tedy současná ekonomická jízda a s ní spojený růst skončí? V prvé řadě je třeba si ujasnit, co je recese. Zjednodušená definice říká, že jde o pokles hrubého domácího produktu (celkové hodnoty majetku, zboží a služeb vytvořených v daném časovém období) nejméně ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích.

V USA ale oficiálně začátek a konec recese určuje Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER). Tato nezisková instituce, jejíž členskou základnu tvoří více než tisíc profesorů ekonomie a managementu, vede přehled o střídání hospodářských cyklů v USA od roku 1857.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru