Cena elektřiny na energetických burzách dále letí strmě vzhůru. Ve čtvrtek odpoledne překonala další milník – poprvé od března 2012 stojí jedna megawatthodina více než 50 eur.

Růst cen trvá už dva a půl roku – pomyslného dna se dotkly na jaře 2016, kdy se elektřina na další rok prodávala na Pražské energetické burze za 21,60 eura. Od té doby tak zdražila o astronomických 132 procent. Jen od začátku letošního roku to pak bylo zhruba o 32 procent.

Dva hlavní faktory, které na cenu dlouhodobě tlačí, jsou dražší černé uhlí a pak také cena emisních povolenek, které si elektrárny musí kupovat za vypouštění CO2 do ovzduší.

Právě povolenky trhají další rekordy – jejich cena se ve čtvrtek přehoupla přes 20 eur. To je pětkrát víc, než kolik stály před rokem.

Vyšší ceny elektřiny na trzích mají dopad i na spotřebitele. Zdražoval už například největší dodavatel firma ČEZ nebo Pražská energetika. U dalších se dá předpokládat, že budou následovat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru