Saúdskoarabská vláda nadále plánuje primární nabídku státní ropné společnosti Saudi Aramco. Přijala opatření související s přípravou vstupu na burzu a načasování nabídky bude záviset na dalších faktorech, včetně příznivých podmínek na trhu a plánované akvizice operací v oblasti zpracování a prodeje ropy v příštích několika měsících. Uvedl to v dnešním prohlášení ministr pro energetiku Chálid Fálih, který tak popřel předchozí zprávu agentury Reuters. Ta s odvoláním na informované zdroje uvedla, že země odvolala jak domácí, tak zahraniční nabídku akcií, která má být největší v historii.

Podle zdrojů byla zastavena činnost finančních poradců pracujících na navrhovaném vstupu firmy na burzu, protože země přesunula svou pozornost na navrhovanou akvizici strategického podílu v místním petrochemickém výrobci Saudi Basis Industries. Rozhodnutí o odvolání nabídky již mělo být přijato před časem, nikdo však nemůže tuto informaci oznámit, takže se postupuje postupně tak, že se nejprve oznámí zpoždění a pak odvolání.

Navrhovaná nabídka národního šampiona je hlavní částí reformy korunního prince Muhammada bin Salmána, jejímž cílem je restrukturalizace ekonomiky království a snížení závislosti na příjmech z ropy. Princ představil plán na prodej zhruba pěti procent ve firmě prostřednictvím nabídky akcií doma a v zahraniční v roce 2016. Odhadl, že prodej by mohl ohodnotit celou ropnou firmu na nejméně dva biliony USD (44,5 miliardy korun). Několik odborníků se však domnívá, že tato částka je příliš vysoká, což brzdí proces přípravy nabídky.

Fálih v již dříve zveřejněné výroční zprávě Aramco za loňský rok uvedl, že firma se i nadále připravuje na nabídku akcií, která má být historickou událostí pro firmu a její správní rada ji očekává s nadšením.

Podle jednoho ze zdrojů měla Armaco rozpočet na platby poradcům do konce června a neobnovila ho. Činnost poradců proto byla pozastavena. Primární nabídka sice nebyla oficiálně odvolána, ale pravděpodobnost toho, že se tak stane je větší, než že se uskuteční.

Již dříve nejmenované zdroje agentuře Reuters řekly, že přípravy na primární nabídku zpomalily spory kvůli ocenění firmy a výběru místa pro zahraniční nabídku mezi představiteli země a poradci.

S návrhem uvést podnik, který ovládá jedny z největších zásob ropy na světě, na burzu přišel saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán v lednu 2016. IPO se podle původních plánů měla uskutečnit v loňském roce. Po několika odkladech se naposledy hovořilo o roce 2019.

Obchodovat se s akciemi firmy mělo jak na domácí saúdskoarabské burze, tak v zahraničí. Zájem projevila londýnská i newyorská burza, obě Saudi Aramco ohodnotily na zhruba dva biliony dolarů (44 bilionů korun).

Uvést firmu na burzu je zásadní pro plán saúdskoarabské vlády otevřít tamější ekonomiku světu a omezit její závislost na těžbě ropy. Chloubu království by ale podle pozorovatelů takový krok podrobil nevídané kontrole, na niž podle nich společnost ani celá země zatím nejsou připraveny.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru