Praha se podle portálu Coinmap.org umístila na prvním místě na světě z hlediska přijímání digitální měny bitcoin obchodníky. Celkem se dá aktuálně v Praze platit bitcoinem na 155 místech, a české hlavní město tak předběhlo i San Francisco, Buenos Aires, New York City nebo asijská města. Podle portálu Coinmap.org je aktuálně na světě 13 100 obchodních míst přijímajících bitcoiny nebo jinou formu kryptoměn. Tento portál mimochodem vyvinula česká společnost SatoshiLabs Marka Palatinuse. 

Platby bitcoinem nebo jinými kryptoměnami přijímá například společnost Alza, hotelová síť Orea Hotels & Resorts, platby za plyn umožňuje takto i Pražská Plynárenská a dá se jím platit ve vybraných pobočkách rychlého občerstvení Subway a řadě dalších. Na portálu jsou však jen obchodníci, kteří se do něj zaregistrují, řada dalších pak podle ekonoma a odborníka na kryptoměny Dominika Stroukala využívá služeb třetích stran.

"Řada podniků používá služby třetích stran, jako je bitpay a bitcoinpay. Ti se obvykle neregistrují, jen mají plugin třeba ve Wordpressu. Jsou tam dohromady desítky tisíc instalací, to znamená další desítky tisíc e-shopů různě po internetu," vysvětluje s tím, že celkové číslo je tak nepochybně mnohem větší. Jak však vyplývá z průzkumu mezi obchodníky, stále jde pouze o zlomek plateb a někteří obchodníci, přestože službu nabízí třeba půl roku, zatím žádné zboží či služby za bitcoin neprodali. Z hlediska počtu transakcí bitcoinem vede v Česku jednoznačně e-shop Alza.cz.

"Možnost zaplatit za zboží bitcoiny jsme zavedli v květnu 2017. Důvod je jednoduchý – vedl nás k tomu zájem zákazníků a také v této technologii vidíme potenciál. Centrální showroomy v Praze a Bratislavě jsou vybaveny směnnými automaty, ve kterých mohou zájemci nakoupit bitcoiny za koruny či eura a naopak," popisuje Patricie Šedivá, mluvčí Alza.cz. V únoru 2018 přibyla i možnost platit litecoiny. "V červnu jsme zavedli další novinku – prodej bitcoinů a litecoinů přímo na našich vlastních platebních terminálech – PayBoxech a CardBoxech. Vzniklo tím v ČR až 35 nových míst ke koupi krypta. Do budoucna plánujeme rozšíření této služby i na Slovensko a do Maďarska," nastiňuje další rozvoj Šedivá.

Objednávek placených kryptoměnami jsou podle ní již desetitisíce, přičemž celkový objem provedených plateb bitcoinem se pohybuje ve stovkách milionů korun. "Nejvyšší zaplacená částka touto kryptoměnou prozatím činila 560 000 korun. Kromě počítačů a notebooků si zákazníci pořizují především vysoce kvalitní komponenty vhodné pro těžbu kryptoměn, jako jsou grafické karty, procesory a základní desky," doplňuje Šedivá. Alza.cz přitom s kryptoměnami nepřijde do styku, platby pro ni zpracovává společnost Bitcoinpay.

V Česku funguje i ryze kryptoměnová kavárna Paralelní Polis, která platby bitcoinem umožňuje už od svého vzniku v roce 2014. "Misí Paralelní Polis je poskytovat technologie a vzdělání, které lidé potřebují pro zapojení do nezávislé společnosti a zároveň k ochraně individuální svobody. Kryptoměny považujeme za jednu z takových technologií, proto jsme se rozhodli na nich postavit celý koncept," říká Tomáš Hubík. I podle něj zájem o platby roste v případě, kdy cena bitcoinu stoupá. "Snažíme ale prezentovat kryptoměny jako jeden z nástrojů, jak uchránit svoji osobní svobodu. Ukazujeme je jako alternativu ke státem kontrolovaným penězům," dodává Hubík. Ceny uvádějí v korunách a platby přepočítávají podle aktuálního kurzu v okamžiku prodeje.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Najděte si na mapě místa, kde můžete platit bitcoinem.
  • Proč v poslední době lidé platí bitcoinem méně než na začátku roku.
  • Proč je pro mnoho obchodníků přijímání bitcoinu hlavně marketingovým tahem.
  • Proč je druhým českým městem, které má po Praze nejvíce obchodů přijímajících bitcoin, severočeský Žatec.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se