Zatímco v loňském roce byly kryptoměny v čele s bitcoinem investicemi s největším zhodnocením, letos se řadí mezi ty nejhorší. List Financial Times například uvádí srovnání s tureckou lirou, která si i přes svůj výrazný letošní propad kurzu stále stojí lépe než právě bitcoin.

Pokles ceny bitcoinu však není na kryptoměnovém trhu tím nejvýraznějším. Stovky drobných, alternativních kryptoměn, takzvaných altcoinů, se propadly ještě více. Zatímco cena bitcoinu je teď oproti počátku roku na 45 procentech, většina ostatních kryptoměn je obchodována za ještě menší zlomek původní ceny. Mnohé z nich úplně zanikly, o čemž svědčí databáze Deadcoins.com, evidující kryptoměny, které jejich tvůrci nadobro opustili.

Není výjimkou, že zakladatelé altcoinů své měny "vytunelovali". Velká část mrtvých kryptoměn je na zmíněné internetové stránce označena jako podvodná. Rozlišit podvod od upřímného projektu je obtížné. "Já si myslím, že některé altcoiny mají na trhu místo, ale je jich poměrně málo a je těžké je objevit. Ani si nejsem jistý, jestli já jsem objevil ty správné," říká expert na kryptoměny Josef Tětek z poradenské společnosti Bitagency.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru