Spousta Čechů jí nemůže přijít na jméno, protože je prý hlavním viníkem jarních alergií, a navíc se objevuje na čím dál více polích. Zemědělci se ale z úrody řepky olejky těší. Její sklizeň letos dosáhla bezmála 1,3 milionu tun, a meziročně tak vzrostla o více než 12 procent.

Řepka je pro české farmáře klíčovou plodinou. Její výkupní cena je dvakrát vyšší než u obilí a navíc se na celkových ročních tržbách zemědělců podílí ze 14 procent.

V roce velkého sucha se přitom ostatním plodinám příliš nedaří. Obilí se podle aktuálních dat ČSÚ sklidilo jen 6,4 milionu tun, o 7,5 procenta méně než loni. "Dá se přitom čekat, že úrodu brambor, cukrovky či chmele zasáhne sucho ještě hůře," říká šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.