Billy Michalakis rozjel svůj byznys s půjčováním aut, skútrů a ubytování pro turisty na řeckém Lesbu před více než třiceti lety. Kdo si za cíl svojí dovolené zvolí tento klidný ostrov s oblázkovými plážemi a skalnatým pobřežím, pravděpodobně na jeho auta narazí. Michalakisova půjčovna dnes patří na Lesbu k těm největším. Auta pod jeho značkou jezdí po celém ostrově. Spolupracuje i s mnoha dalšími půjčovnami na pevnině, působí v Aténách a v dalších řeckých městech. Michalakisovo podnikání dnes už ale neběží tak hladce jako v minulosti.

V rozhovoru pro HN řecký podnikatel vzpomíná, jak se jeho život změnil za uplynulých deset let. Jeho vyprávění není podložené přesnými statistickými údaji z tehdejší doby a některá tvrzení nemusí být pravdivá. Zachycují však pohled, kterým se někteří Řekové dívají na změny spojené se vstupem jejich země do Evropské unie a jak vnímají finanční pomoc z evropských záchranných fondů. Je to osm let, co Helénská republika čerpá peníze od mezinárodních věřitelů, aby odvrátila státní bankrot, který zemi hrozil. V pondělí její záchranný program končí. Celkem jí byly vyplaceny půjčky ve výši 288 miliard eur.

"Když srovnám svůj dnešní život s minulostí, je to jako den a noc. Před přijetím takzvané finanční pomoci od mezinárodních věřitelů jsem vydělával více peněz, měl jsem více peněz a dělal více věcí. Dnes platím vyšší daně a modlím se, abych přežil," popisuje řecký podnikatel v rozhovoru pro HN, jak se jeho život změnil od vypuknutí řecké dluhové krize.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru