Začátkem srpna odešlo na účet řecké vlády 15 miliard eur (více než 380 miliard korun) z evropského záchranného fondu. Byly to poslední peníze, které mají Řecku pomoci z dluhové krize, do níž se země vřítila před devíti lety. Velké státní výdaje a špatná rozhodnutí předchozích vlád způsobily, že Řecko dlouhodobě nedokázalo splácet své závazky. Posledních osm let ho nad vodou drží pouze půjčky od mezinárodních věřitelů. Záchranný program nyní končí a ekonomické ukazatele naznačují, že řeckému hospodářství se daří lépe.

Tempo růstu HDP se loni poprvé od vypuknutí krize dostalo ze záporných hodnot. V posledním čtvrtletí 2017 rostla řecká ekonomika meziročně o 1,9 procenta. Poměr řeckého dluhu k HDP však i nadále zůstává nejvyšší v Evropské unii. A obyvatelé země si stěžují, že lepší výsledky ekonomiky zůstávají pouze na papíře.

Podle politologa a analytika Thomase Kulidakise nelze tvrdit, že medicína pro Řecko zabrala. "Když se podíváme na to, jak dnes Řecko po osmi letech čerpání mezinárodní finanční pomoci vypadá, můžeme říci, že program prostě selhal," říká Kulidakis, který je zároveň publicista, komentátor a působí v Českém rozhlasu.

HN: Řekům se podařilo splnit podmínky dané mezinárodními věřiteli a jejich záchranný program dnes končí. Znamená to, že je země už definitivně venku z hospodářské krize?

To bych určitě neřekl. Řecká ekonomika se za posledních deset let propadla přibližně o čtvrtinu. To se rovná stavu po menším střednědobém válečném konfliktu. Makroekonomická čísla sice vypadají lépe - HDP pomalu roste a nezaměstnanost klesá. I když se ale bavíme o poklesu nezaměstnanosti, stále se drží okolo 20 procent, a to i v době, kdy vrcholí sezonní práce. Ve srovnání s průměrem eurozóny je nezaměstnanost více než dvojnásobná. Kvůli státním dluhům nedochází k téměř žádným veřejným investicím. Podniky nevyrábějí, protože nemají komu prodávat. Je to bludný kruh.

HN: Zlepšil se díky finanční pomoci život řeckých obyvatel?

Život Řeků je velice těžký a rostoucí makroekonomická čísla se na jejich životě nijak neprojevila. Kupní síla obyvatelstva se snížila, protože klesly důchody a platy ve veřejné i soukromé sféře. Řekové dnes odvádí daleko více peněz na daních, které vláda v uplynulých letech několikrát zvyšovala. Obyvatelé si musí vystačit s méně penězi, ale jejich závazky zůstaly stejné nebo se naopak zvýšily. Většina pracovních míst v zemi padla za oběť vleklé finanční krizi. To nejvíce dopadlo na střední třídu. Lidé, kteří byli chudí, tak chudí zůstali. Bohatí převedli své majetky jinam, například si nakoupili nemovitosti v zahraničí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru