Ropné bohatství zemí bývalého Sovětského svazu přitahuje mnoho investorů, včetně podnikatelů Karla Komárka mladšího a Daniela Křetínského. Jejich zájem o fosilní paliva na Ukrajině a v Rusku dokazuje, že postsovětský energetický sektor je i přes svá rizika mezi některými českými miliardáři stále vyhledávaným zdrojem potenciálně velmi vysokých výdělků.

V případě PPF Petra Kellnera byl obchod s akciemi ruského plynařského gigantu Gazprom prvním významným krokem na cestě k bilionovému majetku. Pokud ale jde o Křetínského holding EPH a Komárkovu investiční skupinu KKCG, jsou ukrajinské a ruské nerostné suroviny cestou k dalšímu zhodnocení již dříve vydělaných peněz.

Podle žebříčku magazínu Forbes je Karel Komárek mladší v současnosti třetím nejbohatším Čechem. Nad všemi ostatními tuzemskými miliardáři má ale zatím v jednom navrch. Díky své vlajkové společnosti Moravské naftové doly je totiž největším těžařem plynu a ropy v českém byznysu. Na jeho místo se však nyní tlačí pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský. Jeho slovenská společnost Nafta z holdingu EPH usiluje o rozšíření těžby zemního plynu na Ukrajině. Nafta už od roku 2016 působí na západě země, nyní má nakročeno k získání práv na dobývání zemního plynu z břidlic i tradičním způsobem také na východě Ukrajiny na juzovském nalezišti v oblasti Donbas. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru