Už osm let na českých železničních tratích jezdí vedle státních Českých drah také velcí soukromí dopravci. Leo Express a Regiojet, které Českým drahám konkurují především na trati z Prahy do Ostravy, na trh přinesly tlak na snižování cen i zvyšování komfortu pro cestující. "To podle mě jednoznačně dokazuje, že se konkurence na železnici ze všeho nejvíc vyplácí právě pasažérům. Vydělávají na tom ale i státní dráhy. Více dopravců do vlaků dostalo i více cestujících, takže v Česku roste celý železniční trh podobně, jako tomu je v Itálii či ve Velké Británii," říká Nick Brooks, šéf evropské asociace soukromých železničních dopravců a prodejců jízdenek Allrail, jejíž členy jsou také zmiňované společnosti Leo Express a Regiojet.

Podle Brookse silnější konkurenci na železnici stále brání protežování státních dopravců napříč celou Evropou. "Soukromníci se například hůře dostávají k nákupům vagonů a lokomotiv, ať už nových, či ojetých. Spousta ojetých souprav patří státním dopravcům, kteří nejsou ochotni je prodávat svým soukromým konkurentům. To by se mělo po vzoru leteckých společností změnit. Když provozujete aerolinky, daleko snáze se dostanete k letadlu z druhé ruky než například Leo Express k lokomotivě," zmiňuje šéf Allrailu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.