Staří Římané ve stavu nejvyšší nouze předali všechny pravomoce diktátorovi. Když za druhé světové války potřebovaly Spojené státy bleskově přeorientovat ekonomiku na válečnou produkci, dostali pravomoc koordinovat jednotlivé klíčové oblasti superúředníci, kterým se neformálně říkalo "carové".

Byli tak jmenováni carové pro pracovní sílu, pro dopravu či třeba výrobu lodí. Jednou zavedená tradice, i když má také své kritiky, se těžko odbourává. Proto v případě, že se vynoří nějaký zásadní problém přesahující do kompetencí většího počtu federálních úřadů, je povolán další car. Například George W. Bush, když finanční krize nabírala apokalyptických rozměrů, stvořil cara pro dohled nad programem pro záchranu bank. Když je potřeba pohnout s problémem u nás, vyprodukuje zodpovědné ministerstvo… nového poradce.

Nově tak máme poradce pro dohled nad přípravou stavby desetikilometrového úseku dálnice z Přerova do Říkovic.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru