Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta. Oproti loňskému červenci podražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Naopak levnější byly oděvy, obuv či telekomunikační služby. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,2 procenta.

Ceny nájmů v bytech se v červenci meziročně zvýšily o 3,2 procenta. Podražovalo také vodné a stočné, a to o 1,8, respektive 1,3 procenta. O více než pět procent vzrostla cena elektřiny. Ceny pohonných hmot a olejů se meziročně zvýšily o 12,6 procenta. Lidé si také více připláceli za rekreaci a kulturu. Dražší než před rokem byl i alkohol a tabákové výrobky.

Oproti loňskému červenci naopak klesly ceny oděvů a obuvi, a to o 1,3 procenta. O půldruhého procenta levnější byly také telefonní služby. "V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se ceny meziročně snížily o 0,1 procenta,” uvedl ČSÚ.

Proti červnu se ceny podle ČSÚ zvýšily o 0,2 procenta. Na inflaci se podepsalo zejména zvýšení sezonních cen dovolených. Podražilo také máslo, a to o 4,2 procenta.

ČNB bude sazby dál zvyšovat

Ekonomové se shodují, že ačkoli tempo růstu spotřebitelských cen v červenci zpomalilo, na odhodlání České národní banky dále zpřísňovat měnovou politiku zvyšováním úrokových sazeb to nic nezmění. “Zmírnění inflace bylo taženo především cenami potravin a ČNB dala najevo, že na odchylky inflace způsobené cenami potravin či pohonných hmot nebude brát velký zřetel,” řekl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Podle Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING Bank, navíc pro centrální bankéře není až tak důležitá současná inflace, ale její vývoj v horizontu roku až roku a půl. “V kontextu současného vývoje tuzemské ekonomiky je tak nadále potřeba měnovou politiku postupně zpřísňovat. Ještě jedno zvýšení sazeb v letošním roce je tak téměř hotová věc,” uvedl Seidler.

Záviset bude i na vývoji kurzu koruny. Její posilování by tlumilo dopad růstu cen zboží dováženého ze zahraničí. Pokud ale zpevňovat nebude, otevírá to ČNB dveře pro rychlejší růst sazeb. Seidler tak nevylučuje ani možnost dvojího zvýšení v tomto roce.

,
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru