Česká národní banka ve čtvrtek na svém jednání rozhodla o zvýšení klíčové úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta a naznačila, že to nemusí být poslední letošní zvýšení. Repo sazba se mimo jiné nepřímo promítá do ceny úvěrů pro spotřebitele a mohla by tak jejich cenu táhnout nahoru. Rozhodnutí ČNB také brání oslabování české koruny, jejíž kurz se v poslední době nevyvíjel tak, jak centrální banka odhadovala. O zvýšení sazby rozhodla bankovní rada jednomyslně. ČNB také ve své nové prognóze zhoršila odhad růstu ekonomiky v letošním roce.

"Rozhodně nelze vyloučit, že další krok bude následovat poměrně brzy. Pokud budou ty stávající podmínky přetrvávat, tak je prostor již při nejbližším zasedání. Tedy pokud by přetrvával kurzový šok a pokud budou přetrvávat inflační tlaky v české ekonomice. U toho prvního si netroufám předpovědět, u toho druhé to bude splněno," uvedl guvernér Jiří Rusnok.

Koruna ve čtvrtek navzdory zvýšení úrokových sazeb oslabila vůči euru. Závěr ji zastihl na 25,67 koruny za euro, za den ztratila devět haléřů. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Bezprostředně po oznámení České národní banky o zvýšení sazeb koruna oslabila o dva haléře, později během tiskové konference guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka ztratila dalších šest haléřů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dále se dočtete, co centrální banku donutilo k jejímu rozhodnutí a co to znamená pro domácnosti.
  • Proč koruna nadále oslabuje a proč jednomyslnost bankéřů znepokojuje investory.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru