Poprvé v historii se česká ekonomika dostala do čela žebříčku nejvíce se přehřívajících zemí v rámci OECD, které sdružuje ekonomicky nejvyspělejší země světa. Podle posledních dat se ekonomika letos dostane téměř tři procenta nad stav, kde by ideálně měla být. Takto vychýlená byla naposledy před hospodářskou krizí, tehdy se ale řada zemí přehřívala ještě mnohem více.

Česko tak přeskočilo Island, který vévodil žebříčku ještě loni, nyní je druhý. Třetí pozici má Slovinsko, které by mělo dokonce příští rok ideální stav překročit o 4,5 procenta a vzít tak prvenství Česku, jehož vychýlení se sice ještě zvýší, ale už jen lehce nad tři procenta. Podobně si vede i největší český obchodní partner Německo, jehož ekonomika by měla žhnout stále více. Ideálním stavem ekonomové označují situaci, kdy je ekonomika na svém potenciálu, to znamená, že využívá své zdroje přiměřeně. Hlavními znaky přehřívání je vyluxovaný trh práce či rostoucí inflace.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dále se dočtete, proč ČNB nešlape na brzdu rázněji a jaká by měla být ideální výše nezaměstnanosti nebo úrokové sazby.
  • Budete si moci projít mapu, kde uvidíte, jak jsou na tom ostatní státy.
  • Přečtete si, že v současnosti nejlépe šlape ekonomika Trumpových Spojených států.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.