Podíl on-line hraní roste. Více než třetinu všech prosázených peněz loni spolklo on-line prostředí. Ukazují to data výroční zprávy o hazardu za loňský rok, kterou zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti při Úřadu vlády.

V úterý dokument projednala vláda.

Objem všech vsazených peněz loni vzrostl o 14 procent na 224 miliard korun. Celková prohraná cifra se zvedla o procento, hráči přišli o 39,8 miliardy. "Objem peněz prohraných celkem on-line se zvýšil o dvě třetiny," uvedl Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Odklon od automatů je patrný i při pohledu na skladbu léčených hráčů. Zatímco v roce 2013 bylo mezi pacienty 83 procent hráčů automatů, v roce 2017 to bylo 63 procent.

"I přes pokles nabídky a míry hraní však automaty stále tvoří přes 60 procent trhu a představují nejvyšší riziko z hlediska rozvoje problémového hráčství," vysvětlil Mravčík.

Mírně roste počet obcí, které hraní automatů na svém území regulují. Na konci loňského roku jich bylo 640, tedy o 19 více než v roce předchozím. Od roku 2011 se počet automatů v zemi snížil na polovinu. Přesto Česko stále patří k zemím s největší nabídkou automatů v Evropě.

Hazardní hru si loni zahrálo skoro 40 procent dospělých. "Při pohledu na trendy se zdá, že hazardní hraní v dospělé populaci v posledních letech roste, především kvůli nárůstu hraní číselných loterií a stíracích losů," popsal Mravčík.

U více než pěti procent české populace hrozí, že se u nich rozvine problémové hráčství. U jednoho procenta lze hovořit o "vysokém riziku".

Vláda na úterním jednání odmítla návrh poslanců TOP 09, aby o zápisu do seznamu nepovolených internetových hazardních her rozhodoval místo ministerstva financí soud. Ministři považují dosavadní pravidla za přiměřená.