Úvěry tuzemských bank konci června přesáhly 2 biliony 934 miliard korun. Údaj v úterý zveřejnila Česká národní banka.

Růst úvěrů letos podle statistiky ČNB zrychluje. Za uplynulých dvanáct měsíců stouplo celkové zadlužení domácností, firem a vládních institucí o 160 miliard korun, jen v samotném letošním prvním pololetí to bylo o 145 miliard korun.

Klíčové jsou nadále pro banky úvěry domácnostem. Z celkového objemu poskytnutých úvěrů jde o zhruba 54 procent. Celkem mají domácnosti od bank napůjčováno kolem 1,58 bilionu korun.

K zadlužení domácností stále nejvíc přispívají úvěry na bydlení. Na nich Češi na konci prvního pololetí dlužili 1, 19 bilionu korun, což je o 8,2 procenta víc než před rokem.

Meziročně stoupla i zadluženost podniků – na konci června firmy dlužily bankám přes 1,06 bilionu korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru