Úvěry tuzemských bank konci června přesáhly 2 biliony 934 miliard korun. Údaj v úterý zveřejnila Česká národní banka.

Růst úvěrů letos podle statistiky ČNB zrychluje. Za uplynulých dvanáct měsíců stouplo celkové zadlužení domácností, firem a vládních institucí o 160 miliard korun, jen v samotném letošním prvním pololetí to bylo o 145 miliard korun.

Klíčové jsou nadále pro banky úvěry domácnostem. Z celkového objemu poskytnutých úvěrů jde o zhruba 54 procent. Celkem mají domácnosti od bank napůjčováno kolem 1,58 bilionu korun.

K zadlužení domácností stále nejvíc přispívají úvěry na bydlení. Na nich Češi na konci prvního pololetí dlužili 1, 19 bilionu korun, což je o 8,2 procenta víc než před rokem.

Meziročně stoupla i zadluženost podniků – na konci června firmy dlužily bankám přes 1,06 bilionu korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru