Tisíce španělských taxikářů v pondělí zablokovaly důležité silnice v Madridu, Barceloně a dalších velkoměstech ve snaze přimět vládu ke zpřísnění podmínek podnikání firmy Uber a dalších alternativních přepravních společností.

Stávka způsobila velké problémy v dopravě v turisticky navštěvovaných oblastech, kvůli čemuž posílily železnice své spoje.

Zástupci taxikářských odborů po jednání na ministerstvu dopravy oznámili, že úřad nesplnil jejich zásadní požadavky a že hodlají v blokádě pokračovat.

Desetiproudou madridskou dopravní tepnu Castellana zaplnily dlouhé řady bílých vozů taxislužby, kvůli kterým museli řidiči hledat objízdné trasy. Podobná byla situace na barcelonské tepně Gran Via, kde se podle organizátorů protestu shromáždilo na 1700 černožlutých taxíků. Ke stávce se přidali i řidiči ve Valencii, Seville a dalších velkoměstech, která na přelomu prázdninových měsíců zažívají tradiční nápor turistů.

"Taxikáři se nevrátí do práce, pokud nebudou dány jasné podmínky, které by přinesly klid více než stovce tisíců rodin," řekl podle listu ABC předseda odborové organizace Antaxi Julio Sanz s odkazem na počet španělských taxikářů.

Jejich organizace požadují změny zákonů, které by odstranily konkurenční výhodu, z níž podle taxikářů nespravedlivě těží Uber či Cabify.

Jedním ze zásadních požadavků je podle médií převedení kompetencí k udělování licencí na autonomní regiony.

Barcelona se již dříve pokusila omezit udělování licencí pro alternativní taxislužby v regionu nařízením místních úřadů, jehož platnost však katalánský nejvyšší soud pozastavil.

Právě to minulý týden vyvolalo protesty v Barceloně, k nimž se v pondělí přidali taxikáři v dalších částech země.

Vedení ministerstva dopravy v pondělí zahájilo se zástupci taxikářských organizací jednání, první kolo však podle taxikářů zatím splnění jejich požadavků nepřineslo. Řidiči taxislužby chtějí v protestech pokračovat a hrozí, že jsou připraveni blokovat například silnici na hranice s Francií či barcelonský přístav.

Uber a podobné firmy čelí tlakům na omezení svého podnikání i v řadě dalších zemí včetně Česka. Taxikáři požadují, aby řidiči těchto služeb museli dodržovat stejné provozní podmínky jako oni a aby ze svých zisků platili odpovídající daně.