Do Česka za poslední dva roky prostřednictvím vládního programu Režim Ukrajina dorazilo více než 13 tisíc pracovníků. Hospodářská komora vyřídila už přes tři tisícovky žádostí firem, kterým chybí kvalifikovaní zaměstnanci. Zatímco loni podnikatelé poptávali asi šest tisíc pracovníků, za letošek se požadavky téměř zdvojnásobily.

Celkem firmy zažádaly o více než 17 tisíc Ukrajinců a analýza hospodářské komory napovídá, že poptávka poroste i nadále. "Firmy nemají dostatek rukou, chceme s vládou otevřít jednání o zdvojnásobení kvót," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Podle statistik úřadu práce připadá v tuzemsku na 300 tisíc volných pracovních pozic jen asi 220 tisíc nezaměstnaných osob, několik desítek tisíc pracovníků tedy schází.

Zájem je především o technické obory. "Obrovská poptávka je po řemeslnících, jako jsou kovodělníci, truhláři, tesaři nebo podlaháři. Firmy hledají také pekaře nebo cukráře a přetrvává vysoká poptávka po skladnících a řidičích," vyjmenovává mluvčí hospodářské komory Miroslav Diro. Podnikatelé by uvítali, kdyby se celý proces přijímání cizích pracovníků zjednodušil a zrychlil. 

Podnikatelé jsou se zaměstnanci z Ukrajiny převážně spokojení a většina firem chce Ukrajincům pracovní smlouvu prodloužit i po skončení platnosti takzvané zaměstnanecké karty, kterou občané Ukrajiny získávají nejprve na dva roky.

"V současné době u nás pracuje jedenáct zaměstnanců z Ukrajiny a na dalších deset se už těšíme. Stávající Ukrajinci jsou velice učenliví a spolehliví. Dobře se začlenili do týmu a jsou významným prvkem pro plnění zakázek," uvedla Olga Kupec, jednatelka firmy Abydos, která působí v kovospracovatelském průmyslu na Chebsku.

Čeští podnikatelé si dlouhodobě stěžují na nedostatek pracovních sil, kvůli kterému musí odmítat zakázky a omezovat výrobu. Vyřešit problém by mohlo právě přijímání pracovníků z ciziny. V únoru letošního roku vláda zvýšila počet přijímaných žádostí z Ukrajiny na 20 tisíc. Současně s tím začal fungovat obdobný program pro Mongolsko a Filipíny, vždy po tisícovce míst. Až tři tisíce pracovníků budou moci podnikatelé zaměstnat v rámci Režimu Srbsko, který bude  v září rozšířen.

 
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru