Finanční správa rozjela celostátní akci s cílem získat nezaplacené daně od pronajímatelů bytů a domů přes on-line platformu Airbnb. Na probíhající kontroly finančního úřadu týkající se Airbnb upozornil podnikatel Marek Řebíček na svém Facebooku. Finanční správa (FS) informaci o probíhajících kontrolách HN potvrdila. Ke zdroji dat, z něhož vychází, se však vyjádřit nechtěla.

Podle radního hlavního města Prahy Jana Wolfa (Trojkoalice) je potřeba sdílené ubytování přes Airbnb časově omezit, aby nemohlo probíhat po celý rok. Piráti v květnu přišli s návrhem úpravy občanského zákoníku, která by zakázala pronajímání domu více než 60 dní v roce bez souhlasu shromáždění společenství vlastníků jednotek.

"To je podle nás rozumné. Odpovídá to době prázdnin. Pokud tomu říkají sdílené ubytování, tak by mělo probíhat v době, kdy jsou majitelé pryč," říká v rozhovoru pro HN Wolf. S návrhem ministerstva financí na zvýšení ubytovacích poplatků za nocování turistů Wolf také souhlasí.

Máte nějaký odhad, kolik pronajímatelů přes Airbnb v hlavním městě je?

Musíme si uvědomit, že se bavíme o celé sdílené ekonomice. Airbnb je jen jednou ze společností, která dělá sdílené ubytování. Jinak tu máme Booking.com, Hotel.com a další.

Odhadujeme, že Airbnb dnes provozuje pro sdílené ubytování zhruba 30 procent bytů. Dalších 70 procent je aktuálně nedohledatelných.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik bytů se v Praze aktuálně pronajímá přes Airbnb a další služby.
  • Kolik má Praha kontrolorů.
  • Proč je podle Wolfa dobré, aby bylo sdílené ubytování omezeno na 60 dnů.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se