Čím dál méně Američanů považuje svobodný trh a kapitalismus za nejlepší způsob uspořádání společnosti. Mezi mladými lidmi roste podpora levicových postojů všeho druhu. Spojnicí ale zůstává láska k vlastní zemi – patriotismus.

Od roku 2008, kdy se rozhořela největší ekonomická krize západního světa v novém miléniu, vzrůstá četnost debat na veřejnosti i v soukromí o tom, že kapitalismu a svobodnému trhu, jak je známe, hrozí záhuba.

Samozřejmě řeči se vedou a voda plyne. Lidé spolu hovoří o ledasčem. Nicméně hovory na téma, že vše je a zůstane naprosto v pohodě, probíhají, alespoň se to tak jeví, zřídka a obsahově už nejsou tím, čím bývaly. Na pokles popularity kapitalismu ukázal už před osmi lety průzkum agentury GlobeScan. Ten sledoval, jaký postoj ke kapitalismu a volnému trhu zaujímají lidé v celkem 25 zemích. Svobodný trh tehdy za nejlepší způsob uspořádání společnosti považovalo pouze 59 procent Američanů. V roce 2002 v podobném průzkumu přitom tentýž názor zastávalo 80 procent obyvatel USA.

Ohledně míry spokojenosti s kapitalismem a svobodným trhem na tom byly v roce 2010 lépe než USA země jako Německo (68 procent) a Brazílie (67 procent). Paradoxně kapitalismus je populární také v Číně, ve které sice neexistují svobodné volby, ale vládnoucí komunistická strana zavedla svobodný konkurenční trh ve většině odvětví hospodářství. Podle studie GlobeScan více Číňanů (67 procent) než Američanů nemělo v roce 2010 problém s kapitalismem a svobodným trhem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru