Čím dál méně Američanů považuje svobodný trh a kapitalismus za nejlepší způsob uspořádání společnosti. Mezi mladými lidmi roste podpora levicových postojů všeho druhu. Spojnicí ale zůstává láska k vlastní zemi – patriotismus.

Od roku 2008, kdy se rozhořela největší ekonomická krize západního světa v novém miléniu, vzrůstá četnost debat na veřejnosti i v soukromí o tom, že kapitalismu a svobodnému trhu, jak je známe, hrozí záhuba.

Samozřejmě řeči se vedou a voda plyne. Lidé spolu hovoří o ledasčem. Nicméně hovory na téma, že vše je a zůstane naprosto v pohodě, probíhají, alespoň se to tak jeví, zřídka a obsahově už nejsou tím, čím bývaly. Na pokles popularity kapitalismu ukázal už před osmi lety průzkum agentury GlobeScan. Ten sledoval, jaký postoj ke kapitalismu a volnému trhu zaujímají lidé v celkem 25 zemích. Svobodný trh tehdy za nejlepší způsob uspořádání společnosti považovalo pouze 59 procent Američanů. V roce 2002 v podobném průzkumu přitom tentýž názor zastávalo 80 procent obyvatel USA.

Ohledně míry spokojenosti s kapitalismem a svobodným trhem na tom byly v roce 2010 lépe než USA země jako Německo (68 procent) a Brazílie (67 procent). Paradoxně kapitalismus je populární také v Číně, ve které sice neexistují svobodné volby, ale vládnoucí komunistická strana zavedla svobodný konkurenční trh ve většině odvětví hospodářství. Podle studie GlobeScan více Číňanů (67 procent) než Američanů nemělo v roce 2010 problém s kapitalismem a svobodným trhem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru