Britský ropný a plynárenský gigant BP kupuje od australské těžební společnosti BHP Billiton její ložiska na těžbu ropy z břidlic v USA za 10,5 miliardy dolarů (téměř 230 miliard korun). Je to jeho největší akvizice za téměř 20 let, napsala agentura Reuters.

Pro BP obchod znamená zásadní obrat od havárie těžební plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu v roce 2010, za kterou Spojeným státům stále splácí pokutu a náklady na čištění životního prostředí v celkové výši asi 65 miliard dolarů. Šéf společnosti Bob Dudley obchod nazval transformační akvizicí.

Do těžby ropy z břidlic ve Spojených státech firma BP už dříve neúspěšně investovala, nynější obrat jí umožnil jak růst cen energetických surovin na světovém trhu, tak nové těžební technologie.

Společnost BP ve svém oznámení obchodu uvedla, že je přesvědčena o pozitivním dopadu transakce na její hospodaření; věří že díky tomu poprvé po čtyřech letech zvýší čtvrtletní dividendu a také odkoupí zpět své akcie v hodnotě šesti miliard dolarů. Akcie BP v pátek sice na burze zareagovaly zpevněním, po prvotním růstu však ztrácejí, kolem 10.30 SELČ asi 1,5 procenta.

Obchod představuje největší akvizici BP za téměř 20 let od koupě ropné společnosti Atlantic Richfield v roce 1999. Pevninské zásoby ropy a zemního plynu firmy se tak zvýší o 57 procent. Podle dohody americká pobočka BP získá ložiska firmy BHP Eagle Ford, Haynesville a Permian v Texasu a Louisianě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru