Účet žádného z více než 85 tisíc zaměstnanců Googlu nebyl od počátku roku 2017 úspěšně napadaný hackery, pochlubila se společnost. Docílila toho pomocí speciálního bezpečnostního klíče, který doposud procházel interním testováním. Jeho nejnovější verze bude nyní dostupná i pro veřejnost. Google to oznámil na konferenci Google Cloud Next, která se konala ve dnech 24. až 26. července v San Francisku.

Fyzický bezpečnostní klíč s názvem Titan Security Key má pomocí vícefaktorového ověření ochránit uživatele před phishingovými útoky. Majitel takového klíče tak má kontrolu nad svými účty i v případě, že se hackerům podaří získat přístupová hesla. Bez klíče se totiž do takto zabezpečeného účtu nedostanou. Kromě toho by měl být schopný majitele varovat, když navštíví phishingovou stránku.

Klíče by měl Google začít nabízet ve svém on-line obchodě v následujících měsících. K dispozici bude varianta USB a Bluetooth. Za obě varianty dohromady zaplatí zájemci podle serveru Cnet.com 50 dolarů (1100 korun).

V budoucnu by však Google chtěl cenu zařízení snížit. "Nejsme zrovna šťastní z toho, že jsou tato zařízení mimo dosah zákazníků, kteří si je nemohou dovolit," řekl podle Cnet.com produktový manažer Googlu pro identitu a bezpečnost Christiaan Brand a dodal, že přemýšlí o tom, že by jejich cenu od určitého okamžiku snížili na zhruba 10 dolarů.

V současnosti už na trhu existují například bezpečnostní klíče Yubikey společnosti YubiCo, které ovšem nemají Bluetooth verzi. Poté co Google veřejnosti představil svoji novinku, výkonná ředitelka YubiCo Stina Ehrensvardová zareagovala prohlášením, že její společnost Bluetooth klíč vyrábět nebude. Bluetooth totiž podle ní neposkytuje stejnou úroveň bezpečnosti jako USB a potřeba baterií a párování přispívá ke špatné uživatelské zkušenosti.

"Zatímco YubiCo před časem zahájila vývoj Bluetooth bezpečnostního klíče, rozhodli jsme se, že výrobek neuvedeme na trh, protože nesplňuje naše standardy pro bezpečnost, použitelnost a trvanlivost," napsala Ehrensvardová na firemním blogu. Zároveň také oznámila, že YubiCo brzy představí další bezpečné a uživatelsky přívětivé řešení pro iOS.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru