Nedostatek srážek nemá negativní dopady jen na zemědělce. Suchý rok 2017 se výrazně promítl i v ziscích majitelů vodních elektráren. Skupině Energo-Pro Jaromíra Tesaře, která působí hlavně v Gruzii, Bulharsku a Turecku, klesly zisky téměř o třetinu na necelé tři miliardy.

"Pokles výroby elektřiny byl způsoben zejména horšími hydrologickými podmínkami ve všech zemích, kde působíme. Zatímco rok 2016 byl rekordní, v loňském roce byla hydrologická bilance pod dlouhodobým průměrem," komentuje výsledky jedné z největších tuzemských energetických skupin její výkonný ředitel Pavel Váňa.

Firma kvůli tomu loni vyrobila zhruba 2,6 terawatthodiny elektřiny, o pětinu méně než rok předtím. Pro srovnání – je to zhruba stejně, kolik v Česku ze všech svých vodních, slunečních a větrných elektráren vyrobí tuzemská společnost ČEZ.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Bude letošní rok ještě horší, nebo už se situace vrací do normálu?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.