Ministerstvo zemědělství chce zpřísnit podmínky pro chov velkých šelem v ČR. Stát tak reaguje na případy porážení tygrů nebo útěků zvířat. Měly by rovněž být zakázány chovy umožňující přímý kontakt se zvířetem nebo venčení šelem na vodítku. Doporučující ustanovení o velikosti prostor, ve kterých se mohou šelmy chovat, by chtělo ministerstvo změnit na povinné.

Zájmoví chovatelé by měli mít povinný kurz s praxí. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Na kauzu nelegálního porážení tygrů reagovalo i ministerstvo životního prostředí, od čtvrtka zakázalo komerční vývoz tygrů z České republiky do zemí mimo Evropskou unii.

Podle Tomana není nyní možné chov šelem mimo zoo zakázat, ač si to část veřejnosti přeje. Nebylo by ani místo, kam je všechny dát. "Je potřebné zakázat kontaktní chovy, to jsou ty takzvané mazlící koutky, chceme také zavést zákaz venčení a rozhodně nebude možné, aby se někdo procházel s obrovskou šelmou na veřejnosti pouze na vodítku," řekl Toman.

Stát chce také přísnější evidenci šelem, a to jak velkých koček, medvědovitých i hyenovitých šelem, tak i vlků a psů hyenovitých. V posledních týdnech například utekla puma ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dalším případem byl útěk lva a dvou tygrů z Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku.

Na novele zákona o ochraně zvířat proti týrání by měly spolupracovat ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí. Podle Tomana by mohla začít platit na podzim.

Podle místopředsedkyně Svobody zvířat Lucie Hemrové je dobře, že ministerstvo začalo chovy exotických zvířat řešit, zvláště pak podmínky chovů a proškolování pracovníků. "Vítáme, že problém chovu některých zvířat začíná ministerstvo řešit, nicméně nepovažujeme současný návrh za dostatečný, že by vyřešil všechny problémy chovu," řekla.

Podle ní by měly být stanovené a vynutitelné podmínky pro všechna chovná zařízení shodně, ať jde o zookoutky, zoologické zahrady, cirkusy nebo zájmové chovy. Doufá, že školení nebude jenom formální, ale že chovatelé budou muset prokázat, že mají znalosti, vědomosti a schopnosti, ale i zázemí k chovu zvířat. Organizaci v novele také chybí odmítnutí cirkusů jako způsobu držení zvířat.

Ministerstvo životního prostředí od čtvrtka zakázalo komerční vývoz tygrů z České republiky do zemí mimo Evropskou unii. Podle Dominiky Pospíšilové z tiskového oddělení jde o jednotky tygrů ročně, za posledních deset let se jich vyvezlo 22.

"S ohledem na zaznamenané bezprecedentní případy zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi proto nechceme v jakémkoliv případě usnadňovat jejich vývoz právě do zemí, kde je poptávka po tygřích preparátech," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zákaz vývozu je okamžitě platný. Jako výjimka zůstane pouze vývoz do zoologických zahrad, kde bude garantováno, že o zvířata bude dobře postaráno.

Nedávno celníci objevili tělo usmrceného tygra, čtyři kusy kůží, tygří drápy a další tygří produkty jako masox a tygří víno. Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a přes 1,8 milionu korun v hotovosti. Soud v České Lípě za to před týdnem poslal do vazby tři muže, jedním z nich je Ludvík Berousek.

V Česku žije podle údajů ministerstva v zájmových chovech 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů.

Podle údajů Státní veterinární správy byla loni chybovost u chovatelů šelem v oblasti pohody zvířat na úrovni necelých tří procent. U hospodářských zvířat dlouhodobě chybuje zhruba sedmina hospodářů, u zájmových chovů obecně šlo loni o 22 procent.