Venezuelská inflace překoná do konce roku milion procent, krize se tak podobá té v Německu z roku 1923 či Zimbabwe v roce 2000. K zaplacení běžných položek v obchodě je tak nyní potřeba přímo balík peněz. Hlavním důvodem prohlubující se krize je neustálé tištění peněz na pokrytí státních výdajů, uvádí v prognóze Mezinárodní měnový fond. V porovnání je i virtuální měna ve hře World of Warcraft sedmkrát cennější než venezuelský bolívar.

Místní ekonomika se v letošním roce mohla propadnout až o 18 procent HDP, jednalo by se tak o třetí dvouciferný roční propad v řadě, navíc v zemi znatelně klesá produkce ropy, která je pro zemi klíčová, tvrdí Alejandro Werner, vedoucí oddělení MMF pro západní svět. Pokud by se prognóza vyplnila, klesla by místní ekonomika za pět let o polovinu, což by byla jedna z nejhlubších světových krizí za posledních 60 let.

"Kolaps ekonomické aktivity, hyperinflace, stejně jako nedostatek potravin vedou k velkým migračním tokům, které vedou k zesílení efektu přelévání do sousedních zemí," řekl Werner.

Venezuela se potýká s ekonomickou krizí od doby, kdy prudce klesly ceny ropy a vláda na to  nedokázala zareagovat, zároveň se negativně projevila i řada cenových a devizových regulací.

Zatímco se stovky tisíc lidí ve Venezuele potýkají s hladem, nedostatkem léků a enormně rostoucími cenami, prezident Nicolás Maduro tvrdí, že je krize důsledkem ekonomické války vedené jeho politickými odpůrci jak z domova, tak i ze zahraničí. Vláda se v poslední době snaží zvedat minimální mzdu, ale vzhledem k hyperinflaci to zdaleka nestačí. Zároveň stát slíbil, že vydá nové bankovky, kde odstraní tři nuly a které mají platit společně s těmi starými. Dosud se ovšem bankovky neobjevily.

Neoficiálním platidlem se v zemi pomalu stává dolar, ale i virtuální měny v čele s bitcoinem. V ulicích se také množí protivládní protesty. K lékařům se přidali studenti i profesoři.

Index Bloombergu, který sleduje cenu šálku kávy podávaného v pekárně ve východní části Caracasu, odhaduje, že inflace v minulém roce překonala 60 tisíc procent, a v poslední době navíc výrazně zrychluje, za poslední tři měsíce vzrostla na 300 tisíc procent.

Venezuelská měna ztratila na hodnotě tak výrazně, že sedmkrát silnější je dokonce hodnota virtuální měny ve hře World of Warcraft. Slavná počítačová hra představila před lety takzvané WOW tokeny, které si lze zakoupit za reálné peníze a poté ve hře vyměnit za zlato. Za jeden dolar si v přepočtu můžete pořídit 10 tisíc zlatých ve hře – nebo 69 900 reálných venezuelských bolívarů.