Čtvrteční vstup kanadského výrobce léčebného konopí Tilray na americkou burzu Nasdaq se vydařil. Firma získala vstupem na burzu 153 milionů dolarů, které hodlá použít pro expanzi na další trhy. Kanadské Tilray se před několika lety jako první severoamerické firmě podařilo prosadit v Evropě. Léčebné konopí dodává i na český trh.

Tilray je první firma svého druhu na v USA, která při vstupu na burzu (IPO) prodala minoritní podíl odpovídající zhruba 12 procentům při ceně 17 dolarů za akcii. Během prvního dne obchodování tržní hodnota cenných papírů firmy stoupla téměř o třetinu na 22,39 dolaru za kus. Růst tržní hodnoty firmy pokračoval i v pátek, kdy se cena akcie vyšplhala na 28,86 dolaru v čase před uzavřením burzy. V pondělí se vyhoupla až na 33 dolarů za kus.

Tilray dosud patřila pod investiční společnost Privateer Holdings, která vznikla před osmi lety. K investicím do byznysu s léčebným a rekreačním konopím přistupuje jako startupová firma. Kromě Tilray je součástí holdingu výrobce doplňků či konopné kosmetiky Marley Natural využívající brand zesnulého reggae hudebníka Boba Marleyho. Do holdingu také patří vydavatelství zaměřené na informace o trhu s léčebným konopím Leafly.

Jedním z investorů do Privateer Holdingu je od roku 2015 americký podnikatel Peter Thiel, spoluzakladatel platebního portálu PayPal a jeden z prvních investorů do Facebooku. Letos v lednu získal Privateer Holdings další investory, jejichž jména ale společnost nezveřejnila. Pouze uvedla, že jde o "ultra bohaté jednotlivce, fondy spravující peníze movitých rodin, takzvané family office, a další finanční instituce."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak jsou kanadské konopné firmy spojené s Českem.
  • Kdo v Česku na tom může vydělat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru