Poslanci kontrolující policejní odposlechy kritizují justici. Ze zákona mají soudy a státní zastupitelství povinnost informovat lidi, kteří byli odposloucháváni, ale nepřišlo se u nich na žádný trestný čin. O tom, zda to dodržují, se však nevedou žádné záznamy. Kvůli chybějícím datům tak nemůže parlamentní komise ověřit, zda soudy a státní zastupitelství svou povinnost plní. V minulosti se ukázalo, že instituce nedodržely informační povinnost ani v jednom z případů.

"Soudy a státní zastupitelství neevidují, komu podle zákona měly dát vědět o odposlouchávání a zda to udělaly," míní Tomáš Vymazal (piráti) ze stálé komise pro kontrolu odposlechů. Proto si chce od soudů a zastupitelství vyžádat seznam ukončených případů, kde mezi důkazy byly zahrnuty i odposlechy. "Budeme u nich zjišťovat, zda soudy dodržely informační povinnost," doplnil Vymazal.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.