Po dvanácti letech oznámil dosavadní šéf banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein, že ke konci září ze své pozice odstoupí. Na uvolněné místo se od prvního října posune David Solomon. Blankfein patří mezi nejznámější šéfy bank na Wall Street - kromě Jamieho Dimona, který vede konkurenční JPMorgan Chase, jde o aktuálně druhého nejdéle sloužícího šéfa velké americké banky.

"Když se mě v minulosti ptali na to, kdo bude mým nástupcem, vždycky pro mě bylo těžké představit si odchod. Když jsou špatné časy, nemůžete odejít. A když jsou zase dobré, tak nechcete," uvedl Blankfein, který "Goldmanům" šéfoval od roku 2006 a dokázal banku provést finanční krizí a jejími tvrdými dopady na bankovní byznys. Dokázal i zlepšit obraz firmy ve společnosti a z kdysi čistě investiční banky expandoval i do dalších odvětví.

"Ale nyní je správná doba. David je tím správným člověkem, který povede Goldmany. Ukázal schopnost vytvářet a rozšiřovat byznys, dokáže najít kreativní cesty ke zvýšení naší firemní kultury a do centru naší strategie dostal zájmy klientů," dodal Blankfein. Post generálního ředitele opustí na přelomu září a října, na konci roku pak odejde také z funkce předsedy správní rady. Odchod oznámil ve chvíli, kdy banka zveřejnila nejlepší pololetní výsledky za posledních devět let, když meziročně zvýšila zisk o 44 procent na 2,35 miliardy dolarů (52 miliard korun).

"Jsem poctěn a cítím pokoru, že dostanu příležitost vést Goldman Sachs a oceňuji důvěru, jakou mi Lloyd a správní rada dala. Těším se na příležitosti našeho růstu a vím jak důležitý pro úspěch je náš servis pro klienty, naše kultura a týmová práce," uvedl Solomon.

Solomon do "Goldmanů" nastoupil v roce 1999, když přišel z banky Bear Stearns a postupně se vypracoval až do nejvyšších pater finančního světa. Reputaci si získal právě v oblasti investičního bankovnictví i díky dobrým vztahům s klíčovými klienty banky mezi které patří například Disney, 3M nebo hazardní mogul Sheldon Adelson. Jeho vztah s klienty dobře ilustruje i historka z roku 2007.

Tehdy si Chip Wilson - zakladatel kanadského výrobce sportovního oblečení Lululemon Athletica pozval do Vancouveru investiční bankéře z Wall Street. Chtěl mezi nimi vybrat, kdo jeho firmu uvede na burzu v New Yorku. Všichni zástupci hlavních poradců z bank se dostavili jako jeden muž oděni v oblecích a kravatách. Až na tým Goldman Sachs v čele s tehdy pětačtyřicetiletým Davidem Solomonem − ti přišli v teplákách a mikinách Lululemon. Hra na efekt zabrala, o půl roku později to byli oni, kdo Kanaďany provázel při jejich emisi akcií na Nasdaq.

Než se Solomon propracoval na post nejvyšší, musel minulý rok svést souboj o to, kdo bude favoritem. Vůbec to tak přitom nemuselo být, kdyby se do hry nepřímo nevložil Donald Trump. Ten totiž na podzim roku 2016 nabídl místo svého hlavního ekonomického poradce Gary Cohnovi, který byl v té době dvojkou za Blankfeinem. Cohn se rozhodl nabídku přijmout a tak se mezi vyvolené posunul Solomon, který musel o křeslo šéfa svést souboj s finančním ředitelem Harvey Schwartzem, který však prohrál a letos na jaře dal výpověď. A to přesto, že je držitelem černého pásu v karate.

Zvláštností šestapadesátiletého Solomona je zase fakt, že ve volném čase relaxuje jako dýdžej elektronické hudby v newyorských nočních klubech s přezdívkou DJ D-Sol. Jejich střetu o vedení banky, jež má ve finančním světě pověst nejvlivnější instituce, se přezdívalo Hra o trůny či Hunger Games podle knižních a filmových trháků. Solomon byl naopak letos v březnu jmenován prezidentem, což vedlo k tomu, že byl jako pokračovatel Blankfeina favoritem.

Solomon například tlačí na to, aby u Goldmanů pracovalo mnohem více žen nebo aby otvírala pobočky i ve středně velkých městech USA a chce se také zaměřit více na oblast produktů pro běžné spotřebitele, čímž chce získat více klientů. Ćasem by se banka mohla vrhnout i na hypotéky, úvěry nebo životní pojištění, jak uvedla v květnové prezentaci.