Několikaletý a často dost vyhrocený boj o kontrolu nad druhým největším měděným dolem na světě skončil. Kontrolní podíl v Dole Grasberg ležící v západní Indonésii v nadmořské výšce přes čtyři kilometry, získá státní těžař Inalum za 3,85 miliardy dolarů (přibližně 85 miliard korun). Prodávajícími jsou australský těžební gigant Rio Tinto a americká společnost Freeport-McMoRan, která bude důl nadále provozovat. Transakce uzavřená tento týden se realizuje do konce roku.

Komplikovaná dohoda je výsledkem přetahované tří stran, z nichž každá měla úplně jiný zájem. Pro Indonésii a jejího prezidenta Joka Widodoa, jehož příští rok čeká obhajoba mandátu, se získání většinového podílu 51,38 procenta v Dole Grasberg stalo symbolem snahy o získání většího podílu nad kontrolou přírodních zdrojů.

Podle šéfa indonéské Inalum Budi Gunadi Sadikina jeho firma plánuje vyplatit Rio Tinto a Freeport-McMoRan během dvou let. Na transakci měl státní podnik zajištěné financování ve výši až 5,2 miliardy dolarů celkem od 11 domácích a zahraničních bank.

Na prodej většinového podílu v dole, kde se minulý rok vytěžilo 468 tisíc tun mědi, tlačila Indonésie již delší dobu. Americké společnosti Freeport-McMoRan, která důl provozuje, navíc měla koncem července vypršet licence na provozování dolu. Loni tamní ministerstvo životního prostředí také uvedlo, že firma způsobila při těžbě škody na životním prostředí za 13,2 miliardy dolarů. Jako součástí tlaku Indonésie na zpracování mědi přímo v zemi vláda rovněž zakázala vývoz vytěžené mědi ze země.

Největší část peněz, celkem 3,5 miliardy dolarů, získá v transakci společnost Rio Tinto, která se v Grasbergu angažuje od roku 1996. S Freeport-McMoRan, jimž pomohla financovat rozvoj dolu, měli Australané dohodu, že jim patří 40 procent produkce z Grasbergu. Kvůli obstrukcím indonéské vlády šlo v poslední době jen o malé množství rudy. Podle loňské výroční zprávy Rio Tinto investovalo v posledním dvacetiletí do Dolu Grasberg dvě miliardy dolarů.

Grasberg, největší měděný důl na světě.
Panorama největšího měděného dolu na světě Grasberg nacházejícího se ve výšce čtyř kilometrů nad mořem.

Prodej podílu v Grasbergu potěší akcionáře Rio Tinto, protože tyto peníze firma podle svojí nedávné strategie vyplatí akcionářům na dividendách. Společnost se po světě zbavuje i dalších aktiv, hlavně uhelných dolů. Naopak měď nadále považuje za důležitou a investuje do nových měděných nalezišť v Mongolsku a USA. Australská firma drží také třetinový podíl v největším měděném dole na světě Escondida v Chile.

Mnohem důležitější je uzavřená dohoda pro americkou Freeport-McMoRan, která musela udělat řadu kompromisů. Z peněz na kontrolní podíl v Grasbergu tak získá "jen" 350 milionů dolarů. "Nechali jsme peníze ležet na stole, abychom uzavřeli dohodu," řekl Richard Adkerson, výkonný ředitel Freeport-MacMoRan. Pro Američany, jimž zůstane 49 procent dolu, je klíčové, aby na něj neztratili těžební práva, protože ho plánovali provozovat až do roku 2041. Freeport zároveň již dříve souhlasil, že v Indonésii investuje tři miliardy dolarů a postaví do roku 2023 závod na zpracování mědi.

Měď je klíčový kov ve strojírenství a stavebnictví. Díky svojí vodivosti se měď uplatňuje i v energetice. Spolu s lithiem, kobaltem a niklem patří měď rovněž ke klíčovým kovům pro rozvoj elektromobility a baterií na skladování elektřiny. Podle Satošiho Araie, manažera největšího japonského zpracovatele mědi, společnosti Pan Pacific Copper, jen stoupající potřeba mědi v oboru elektromobility vytváří dodatečnou poptávku 1,6 milionu tun mědi. Na výrobu jednoho elektroauta se spotřebuje mezi 60 až 90 kilogramy mědi. Stavební firmy pak do roku 2030 vytvoří poptávku po dalších třech milionech tun mědi.

Tuna mědi se nyní prodává na londýnské burze kovů za 6200 dolarů. Její cena výrazně rostla minulý rok, kdy v prosinci 2017 vyšplhala na čtyřletá maxima a stála 7225 dolarů za tunu. V posledních týdnech cena této komodity poklesla, protože doplácí na hrozbu spojenou s obchodní válkou mezi USA a Čínou.

Největším vývozem mědi je Chile, na niž připadá třetina světových zásob tohoto kovu, jež tvoří až 60 procent chilského exportu. V Chile leží také největší světový měděný Důl Escondida, který provozuje těžební společnost BHP. Dalším významným producentem mědi je Peru.