Aby si psycholog a poradce Jakub Franc své cesty užil, stává se vždy co nejvíce součástí neznámé komunity lidí, nejlépe na co nejodlehlejších místech od civilizace. S domorodci žije jejich životem, bydlí s nimi, podílí se na pří­pravě jídel. Takže už ochutnal třeba polévku z kobry, tlačenku z beraních varlat i fugu.

Poprvé vyrazil do světa autostopem v patnácti. "Dostal jsem se tak třeba na Sicílii, do Paříže nebo za polární kruh v Norsku. Ale byl jsem tam trochu za bezdomovce, neměl jsem totiž moc peněz na útratu."

Zlepšilo se to až na vysoké škole, to už si vydělal na letenku a jeho první mimoevropská cesta mířila do východní části Indie do Ladakh. "Byl jsem poprvé v kultuře, která mi byla úplně cizí. Ale pomohla mi během dvou měsíců uvědomit si, z jaké kultury pocházím já," míní, že tehdy začala jeho láska k Asii. Rád tam nyní jezdí s rodinou − manželkou a třemi malými dětmi. "Dřív bylo hodně času a málo peněz na cestování, teď už bych peníze i měl, ale s tím časem je to horší."

Pracuje většinou pro nadnárodní firmy v oboru user experience design. Jako klinický psycholog umí poradit, jak musí vypadat webové stránky, IT programy, design budov či výstava, aby působily na lidi příznivě. "Služebně jsem byl v USA, Číně či Tchaj-wanu," říká.

Kjóto: Adrenalin nad talířem fugu

jarvis_5b45f9bd498e8cf808c24b0c.jpeg
Foto: archiv Jakuba France

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.