Špatná dohoda o brexitu ohrožuje plánované investice automobilky Jaguar Land Rover v Británii v objemu 80 miliard liber (skoro 2,4 bilionu korun). Takzvaný tvrdý brexit, který by s sebou nesl i zavedení cel na dovoz z Británie do Evropské unie, by největšího britského výrobce automobilů každoročně přišel na více než 1,2 miliardy liber (35,4 miliardy korun). Řekl to šéf automobilky Ralf Speth.

"Pokud jednání o brexitu nevyústí v zachování bezcelního režimu s EU a neomezeného přístupu na jednotný trh, budeme spolu s našimi dodavateli čelit nepředvídatelné budoucnosti," řekl šéf firmy, která v Británii podle serveru BBC zaměstnává na 40 tisíc lidí.

Speth zároveň připomněl, že Jaguar Land Rover na britských ostrovech v uplynulých pěti letech investoval 50 miliard liber a pro příštích pět let počítá s dalšími 80 miliardami. Vše ale může ohrozit špatně vyjednaná dohoda o vystoupení Británie z EU.

V minulosti již firma vlastněná indickou Tata Motors ohlásila řadu změn ve svých výrobních aktivitách na britských ostrovech. Výrobu sportovně-užitkových vozů (SUV) Discovery například od září přesune do slovenské Nitry, což pravděpodobně povede ke ztrátě některých pracovních míst v Británii.

Související

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru