Světové energetické strojírenství již několik let prochází krizí. Po Evropě se od tradičních elektráren začínají pomalu odklánět i další státy, směrem k zelené energetice se vydala dokonce i Čína. Návrat k velkým uhelným elektrárnám, na které se často specializují i české průmyslové podniky, se tak už čekat nedá.

"Můžu srovnávat podle našeho oboru, což je výroba parních turbín. Tam to je znát. V letech před rokem 2015 se vyráběly turbíny, jež v součtu celosvětově představovaly až 120 gigawattů výkonu ročně. K roku 2017 toto číslo spadlo zhruba o třetinu," popisuje v rozhovoru pro HN současnou situaci Jiří Šmondrk, generální ředitel plzeňské strojírny Doosan Škoda Power.

Hlavní roli v tom hrál pokles výstavby velkých elektrárenských bloků v Číně. To vedlo nejen ke zmenšení trhu pro velké západní hráče, ale následně také ke vstupu čínských energetických strojíren na globální trh.

Doosan Škoda Power

◼ Plzeňský podnik Doosan Škoda Power patří k významným evropským výrobcům parních turbín a generátorů.
◼ Doosan Škoda Power je dceřinou společností jihokorejského průmyslového koncernu Doosan Heavy Industries, který mimo jiné funguje jako generální dodavatel zařízení pro elektrárny.

Jako trh s uhlím

"Poslední dva roky přicházejí zprávy od jednoho konkurenta za druhým, kdo propouští kolik tisíc lidí," říká Šmondrk s tím, že situace do jisté míry připomíná vývoj na trhu s uhlím. "Tam také všichni kvůli čínské poptávce navyšovali kapacity. A když zájem poklesl, začaly firmy krachovat, nejen těžaři v Austrálii, ale i v Americe a jinde. Až když se zredukovala kapacita a poptávka šla mírně nahoru, vzrostly i ceny uhlí," dodává ředitel.

Škoda Power, která pro temelínskou jadernou elektrárnu vyvinula také turbínu o výkonu 1200 megawattů, se dnes specializuje hlavně na ty menší s výkonem do 350 MW. Této části trhu se propad poptávky dotkl o něco méně, ale i tak firma pocítila propad obratu.

"Náš trh má globální hodnotu 25 až 40 miliard korun. A my z něj musíme urvat zhruba pět miliard, které každý rok potřebujeme," říká Šmondrk. Musí se přitom utkávat i s velkými globálními hráči, kteří se často ucházejí i o menší projekty, o něž by před pěti lety neměli zájem.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru