Státní rozpočet koncem letošního června vykázal schodek 5,9 miliardy korun, což je oroti stejnému období loňského roku výsledek horší o 10,5 miliardy korun. Loni v červnu byl rozpočet v přebytku 4,6 miliardy korun, zatímco ke konci letošního května skončilo hospodaření státu schodkem 23,1 miliardy korun. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí (MF). Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Na meziročně horší výsledek hospodaření mají již od dubna podle MF významný vliv dva faktory. Prvním z nich je částka 5,8 miliardy korun, která byla v dubnu 2017 převedena z tzv. privatizačního účtu do příjmů rozpočtu na krytí deficitu systému důchodového pojištění. Hospodaření státního rozpočtu zůstává také výrazně ovlivněno dubnovým transferem 4,3 miliardy korun na doplnění pojistných fondů EGAP.

Po očištění o peníze z EU by hospodaření skončilo schodkem ve výši 28,8 miliardy korun. Výše celkových příjmů státu byla pozitivně ovlivněna zejména daňovými příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení, které dosud vzrostly meziročně o 37,7 miliardy korun na 599,4 miliardy korun. Celkové výdaje zatím dosáhly 694 miliardy korun a byly o 64,1 miliardy korun nad úrovní stejného období minulého roku.

"Téměř vyrovnaný rozpočet v sobě skrývá slabé investiční výdaje, které ani tento měsíc nedohnaly slabý začátek roku, a výrazně tak zaostávají za schváleným plánem," uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Pozitivní zprávou tak je podle něj zrychlení investic financovaných z fondů EU.

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka bylo za první pololetí státním zaměstnancům vyplaceno 53,1 miliardy korun, což je o 14,2 procenta více než ve stejném období loňského roku. "Výdaje na platy státních zaměstnanců se začínají vymykat kontrole a mělo by se přistoupit k redukování počtu administrativních pracovníků," dodal Křeček.

Na DPH stát vybral 131,5 miliardy korun, meziročně o 6,1 miliardy korun víc. Inkaso spotřebních daní dosáhlo 73,1 miliardy korun, což je o 0,6 miliardy korun více než na konci června 2017. Na dani z příjmu firem stát za šest měsíců vybral 64,8 miliardy  korun, což bylo o 0,7 miliardy korun meziročně méně.

Hospodaření rozpočtu v samotném červnu skončilo přebytkem 17,2 miliardy korun, v červnu 2017 skončil státní rozpočet přebytkem 23,3 miliardy korun.

Pro letošek je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun. Stejný schodek plánuje MF i na příští rok. Schválený státní rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 60 miliard korun, skutečný schodek činil 6,2 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru