Češi i díky rostoucím platům vyrážejí častěji na dovolenou. Počet delších cest do zahraničí loni činil 4,9 milionu, což bylo druhé nejvyšší číslo za posledních 15 let a téměř stejné jako v rekordním předkrizovém roce 2008. Oproti roku 2016 jde o nárůst o patnáct procent.

Letošní dovolená bude pro české turisty výhodnější než v minulosti, ceny zájezdů nijak výrazně nerostou a v některých destinacích se navíc kupní síla Čechů oproti loňsku zvýšila.

"Ceny zájezdů kopírují ceny z loňského roku s mírným zdražením u některých destinací, jako je Řecko nebo Chorvatsko. Ale týká se to spíše hotelů vyšší kategorie. Většina klientů to ovšem nepocítí, protože se proti tomu "pojistili" nákupem zájezdu typu First moment nebo naopak Last minute. Případné zdražení třeba u zájezdu pro čtyřčlennou rodinu se tak pohybuje maximálně v řádech jednotek stokorun," říká Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR.

Nejoblíbenější destinací stále zůstává Chorvatsko, kam loni zamířilo 850 tisíc Čechů, následované Itálií (636 tisíc) a Slovenskem (615 tisíc). Výrazný meziroční nárůst zájmu turistů zaznamenalo Řecko, kam jich oproti roku 2016 dorazilo o 106 tisíc více. Výrazně vyšší zájem je i o Egypt nebo Turecko. V rostoucí atraktivitě těchto zemí hraje i nadále velkou roli příznivé cenové hledisko, ale i menší obavy z bezpečnostní situace.

Nejoblíbenější dovolené Čechů v zahraničí trvající déle než 4 dny:

"Předpokládám, že hitem Last minute zájezdů by letos mohlo být Turecko. Turecká lira poslední dva roky oslabovala, a tím pádem jsou ceny na velmi slušné úrovni. Egypt je v posledních třech letech stabilní destinace, pozvolný nárůst je také v Tunisku, hlavně u Djerby," doplňuje Papež.

Zahraniční turistika vyjde většinou pro Čechy dráž než doma, ale oproti loňsku ušetří ve všech nejnavštěvovanějších zemích s výjimkou Egypta. Nejvíce si čeští turisté polepší v Turecku a Tunisku. Levněji než doma si nakoupí už také v Chorvatsku a na Slovensku. Nejdražší bude dovolená ve Francii, Rakousku a Německu. Ukazuje to nejnovější propočet UniCredit Bank pro HN, který porovnává kupní sílu české měny v květnu ve třinácti zemích.

Oproti loňsku zlevnily Čechům nákupy v třinácti zkoumaných zemích v zahraniční v průměru o 3,7 procenta.

"Ukončení režimu intervencí ČNB a s ním spojené posilování domácí měny i v průběhu druhé poloviny loňského roku se významnou měrou podepsalo na zvýšení kupní síly koruny v zahraničí. Vzhledem k oslabení koruny vůči euru v uplynulých dnech je možné, že se turistům, kteří nechali nákup deviz na poslední chvíli, dovolená v zemích platících eurem ještě mírně prodraží oproti závěrům z této analýzy," říká Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru