Německá ocelářská společnost ThyssenKrupp a indická firma Tata Steel v sobotu podepsaly konečnou dohodu o sloučení svých aktivit pro výrobu oceli v Evropě.

Vznikne tak druhá největší evropská ocelárna po ArcelorMittalu.

Podle agentury Reuters jde o největší fúzi v evropském ocelářském sektoru od roku 2006, kdy firma Mittal převzala konkurenta Arcelor. Sloučené aktivity oceláren ThyssenKrupp a Tata Steel budou mít zhruba 48 000 zaměstnanců. Firmy však již dříve upozornily, že v důsledku spojení aktivit plánují zhruba 4000 pracovních míst zrušit.

Roční úspora plynoucí ze spojení aktivit by podle firmy ThyssenKrupp mohla činit 400 až 500 milionů eur (zhruba deset až 13 miliard korun). Společný podnik s názvem ThyssenKrupp Tata Steel bude sídlit v Amsterdamu, obě firmy v něm budou vlastnit poloviční podíl.

Společnosti Thyssenkrupp a Tata Steel na spojení svých evropských aktivit pracovaly déle než dva roky. Konečná dohoda byla podepsána poté, co transakci v pátek večer schválila dozorčí rada firmy Thyssenkrupp.

"Tento společný podnik vytvoří silnou panevropskou ocelářskou společnost" uvedla firma Tata Steel. Dohodu ještě musí schválit Evropská komise, dokončení transakce se očekává ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku či v prvním čtvrtletí roku příštího.

Evropští producenti oceli čelí v posledních týdnech zavedení dovozního cla ve výši 25 procent na jejich největším trhu, který představují Spojené státy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru