Bankovní rada ČNB na svém zasedání minulou středu zvýšila klíčovou úrokovou sazbu, za kterou si u ní komerční banky ukládají přebytečné peníze, již počtvrté od loňského dubnového konce měnových intervencí. Takzvaná dvoutýdenní repo sazba je tak nyní jedno procento. Na této úrovni byla mimochodem naposledy v roce 2010.

Hlasování bylo jednomyslné, pro růst sazeb se vyslovilo všech šest přítomných členů bankovní rady. Důvodů, které guvernéra Jiřího Rusnoka a jeho kolegy vedly k tomuto rozhodnutí, je hned několik a navzájem spolu souvisí.

1. Přehřívající se ekonomika

Ekonomika se přehřívá, což znamená, že roste rychleji, než je její dlouhodobě udržitelné tempo (i když data již ukazují na pozvolné zpomalování hospodářského růstu). Nejvíce je to vidět na trhu práce a trhu s nemovitostmi. "Při omezeních na straně nabídky na obou trzích je poptávka příliš vysoká a je nutné ji zchladit vyššími úroky," uvedl David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Na trhu práce se přehřívání projevuje rekordně nízkou nezaměstnaností a s tím souvisejícím nedostatkem pracovních sil (způsobeným i neochotou politiků umožnit příchod většího počtu pracovníků ze zahraničí). Firmy zejména v průmyslu tak jsou nuceny nabízet stávajícím či potenciálním zaměstnancům stále vyšší mzdy a platy.

Díky vyšším příjmům lidé více utrácejí, což tlačí na růst cen v obchodech.

Roli hraje také to, že se lidé kvůli stavu trhu práce nebojí ztráty pracovního místa, protože v mnoha profesích by se dokázali rychle uplatnit jinde.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru