Svůj vstup na nový trh Start Pražské burzy pro menší firmy oznámila už pátá firma. Developerská skupina UDI Group hodlá na podzim nabídnout investorům akcie za 300 milionů korun. Do budoucna by chtěla přes kapitálový trh získat na další rozvoj až miliardu korun. Zástupci společnosti to oznámili během druhého obchodního dne trhu Start.

"Investoři budou moci od října získat podíl ve vybraných projektech skupiny UDI Group. Pokud se na podzim vše podaří, chce si společnost na trh dojít až pro miliardu korun," uvedl František Bostl, řídící partner společnosti Starteepo a poradce UDI Group pro potřeby primárního úpisu akcií (IPO) na prezentaci pro investory.

Projekt Start spustila Pražská burza v květnu. Jeho cílem je dát menším firmám alternativním způsob, jak získat čerstvý kapitál na svůj rozvoj, aniž by se musely zadlužovat nebo část podniku prodat soukromým investorům. Zároveň má pomoci oživit zájem o český kapitálový trh, protože na hlavním parketu Pražské burzy aktivita klesá už více než 10 let.

UDI Group, která se realizovala mimo jiné projekt pražského obchodního centra Luka nebo Lužiny, chce případný kapitál od investorů využít na rozšíření aktivit do zahraničí. Kromě zakladatele Radka Menšíka patří k vedení skupiny například Libor Táborský, který dříve působil v Číně jako vrcholný manažer skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Více informací a prospekt pro investory zveřejní společnost během léta.

Bostl zároveň oznámil, že společnost Starteepo se chystá do konce roku spustit investiční fond zaměřený pouze na podniky obchodované na trhu Start. Měl by být určený kvalifikovaným investorům, kteří si mohou dovolit investovat alespoň milion korun.

Na trh Start měl během druhého obchodního dne vstoupit provozovatel sdílených kanceláří Hub Ventures, zástupci společnosti však na poslední chvíli svůj záměr odložili. Investoři tedy nakonec mohli obchodovat pouze akcie firem, které na burzu vstoupily v květnu – obuvnická společnost Prabos a výrobce náplní do 3D tiskáren Fillamentum.

Související

Tehdy získaly obě firmy dohromady přes 50 milionů korun. Jejich hodnotu burza ocenila asi na půl miliardy. O vstup na kapitálový trh se během prvního obchodního dne pokusil také výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV, dostal však nabídky na příliš malý počet akcií a úpis proto odvolal.

Společnost Prabos mezi investory v úterý úspěšně rozdělila akcie, které se jí nepodařilo prodat v květnu, kdy firma upsala podíl 5,56 procenta. Během druhého pokusu o IPO investoři vykoupili všech 12 500 nabízených kusů akcií. Jejich cenu trh stanovil na 400 korun za kus. Část akcií, které společnost prodala v květnu, změnila majitele. Investoři zobchodovali 125 ks akcií při kurzu 418 korun. Jejich závěrečná cena oproti otevírací se tedy zvýšila o 4,5 procenta.

Jako jediná z firem vstupující na trh Start využil Prabos možnost takzvaného duálního listingu a své akcie současně nabízí přes RM systém, který provozuje společnost Fio banka. Na rozdíl od trhu Start Pražské burzy, kde je možné obchodovat pouze čtyřikrát za rok, zde mohou investoři nakupovat akcie denně, musí se však stát klienty Fio banky.

Fillamentum, která se zabývá výrobou polymerových produktů, v květnu jako jediná upsala celý nabízený podíl, tedy téměř 23 procent firmy. Dnes zobchodovala 300 kusů akcií při kurzu 880 korun za kus. Závěrečná cena tedy oproti otevírací narostla o 6,67 procenta.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru