Broumovská textilka Veba bude pokračovat ve výrobě afrického brokátu, posílí textil pro domácnosti a počítá s vývojem technického textilu. Jedna z největších textilních firem v Česku nebude propouštět. Vyplývá to z reorganizačního plánu, který společnost předložila soudu. Vybraní věřitelé s dalším směřováním firmy souhlasí.

Veba čelí insolvenci. Její úpadek u Krajského soudu v Hradci Králové žádala Raiffeisenbank, u níž má Veba nesplacené úvěry. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Firmě se rozhodl pomoci podnikatel Otakar Moťka, který do podniku vstoupí jako strategický investor. "Udělám maximum pro to, aby se podnik podařilo zachránit," říká. Stabilizace firmy podle něj bude trvat minimálně rok. Během té doby by měla společnost opět posílit obchod v Africe, kde se jí historicky dařilo. Moťka v minulosti restrukturalizoval například Sklárny Kavalier nebo strojírny Kovopol v Polici nad Metují.

"Věřím, že se nám ve spolupráci s poradci podařilo připravit z dlouhodobého pohledu robustní a pro všechny věřitele, zaměstnance, naši společnost i celé Broumovsko nejvýhodnější možné řešení," hodnotí předložený reorganizační plán finanční ředitel společnosti Veba Miloslav Geisler.

Veba podle údajů z insolvenčního návrhu dluží Raiffeisenbank přibližně čtvrt miliardy korun. Raiffeisenbank také uvedla, že mezi další věřitele Veby patří například Komerční banka, ČSOB, Citibank Europe a UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Veba, jejímž hlavním produktem je takzvaný africký brokát, zaměstnává přibližně 800 lidí. Do problémů se firma dostala v letech 2015 a 2016, když kvůli radikálnímu poklesu prodejů na svém hlavním africkém trhu nebyla schopna plně hradit úvěry. V březnu se Veba o několik dní zpozdila s únorovými výplatami zaměstnancům.

Z rekordních tržeb v roce 2014 ve výši 2,2 miliardy korun se odbyt podniku do roku 2016 kvůli krizi v Africe propadl na 812 milionů korun. Za léta 2015 a 2016 Veba utrpěla souhrnnou ztrátu téměř 300 milionů korun. Loni Veba tržby zvýšila na 894 milionů korun a vykázala ztrátu 144 milionů korun. Hlavními akcionáři Veby jsou prostřednictvím společnosti Incot nejvyšší manažeři podniku.

Rozhovor s Otakarem Moťkou čtěte v pondělích Hospodářských novinách.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru