Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že novou vládu by měl prezident Miloš Zeman jmenovat ve středu 27. června. Oznámil to po nedělním jednání v Lánech se Zemanem za účasti předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Ani jeden z politiků v Lánech před čekající novináře nepředstoupil. Hrad vydal po schůzce obvyklou stručnou zprávu o přijetí.

"Závěr dnešní schůzky je, že vláda by měla být jmenována ve středu 27. června v 09:00 ráno," uvedl Babiš.

Babiš navrhne prezidentu Zemanovi kandidáty na jmenování do nové menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD v pondělí. Novinářům řekl, že mezi nimi bude i nominand sociální demokracie do funkce ministra zahraničí Miroslav Poche. Zeman ho odmítá zejména kvůli jeho postojům k migraci.

Zeman přitom v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že Babiš Pocheho nenavrhl, kolonka v seznamu vládních adeptů byla podle prezidenta u ministerstva zahraničí prázdná. Babiš ale uvedl, že se jednalo o neformální informace o nominacích. Hamáček v Otázkách Václava Moravce České televize zdůraznil, že pokud by Babiš Pocheho na ministra nenavrhl, šlo by o porušení koaliční smlouvy.

"Oficiální nominaci vlády pošlu v pondělí, podle toho, jak se domluvil pan prezident s panem Hamáčkem. V nominaci bude pan Poche, tak jsem byl informován," uvedl Babiš. Seznam, který od něho prezident už má, byl podle Babiše "neformální informace o tom, kdo koho nominoval, myslím tím hnutí ANO a ČSSD". "Čekalo se na páteční schůzku," dodal Babiš. V pátek se Zeman v Lánech sešel s Hamáčkem jako kandidátem na ministra vnitra i s Pochem.

Hamáček v televizi opět nevyloučil, že pokud Zeman Pocheho nejmenuje, mohl by diplomacii dočasně řídit sám. Kandidáta na ministra ovšem změnit nehodlá.

Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o minulém víkendu ostře vymezili i komunisté. KSČM by měla menšinovou vládu ANO a ČSSD ve sněmovně tolerovat.

Prezidentovi vadí zejména Pocheho údajné postoje k migraci. Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o minulém víkendu ostře vymezili komunisté. Předseda KSČM Vojtěch Filip mu vyčítal, že spolu s dalšími českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž v květnu 2017 Evropský parlament vyzval státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Poche ale hlasoval proti usnesení.

Nyní šéf komunistů upozorňuje podobně jako Zeman na případ z roku 2010, kdy se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň.

Premiér Babiš bude muset ještě řešit i nominaci poslankyně ANO Taťány Malé na ministryni spravedlnosti. ČSSD podle Hamáčka sice nehodlá ANO do jmen mluvit, když jsou podle něho vizitkou a odpovědností hnutí, výhrady ale mají komunisté. Vadí jim, že Babiš s nimi její jméno nekonzultoval. Premiér by se s nimi měl sejít příští týden ve sněmovně a bude Malou hájit. "Variantu dvě nevidím," podotkl.

"S výjimkou pana Pocheho nechci premiérovi do jeho sestavy mluvit, on za ni bude odpovídat, nikoli prezident republiky," řekl k Malé Zeman. Setká se s ní v Lánech v pondělí, kdy přijme také další nováčky do chystané vlády – Martu Novákovou, Petra Krčála a Antonína Staňka. I Zeman se ale pozastavil nad někdejším výrokem Malé o možném odkladu Babišova stíhání v případu Čapí hnízdo do doby, až skončí volební období. Nebyl podle něho šťastný.

Jak se k toleranci kabinetu postaví KSČM, není jasné. Rozhodnutí se čeká na zasedání ústředního výboru příští týden v sobotu.