Bankovní rada České národní banky by ve středu mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno procento, domnívá se většina analytiků oslovených ČTK. Důvodem je podle nich především slabší kurz koruny proti euru, než centrální banka odhadovala. Navíc růst mezd i inflace je proti odhadům ČNB vyšší. Někteří ekonomové ale upozornili, že zvýšení není jisté kvůli tomu, že na zasedání nebude viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Ten patří k výrazným zastáncům růstu úrokových sazeb. Když rada nezvýší sazby v červnu, určitě tak učiní na počátku srpna, shodli se analytici.

Koruna tento týden oslabila až k hranici 26 korun za euro, obchodovala se tak na nejslabších úrovních v letošním roce. ČNB v aktuální prognóze počítá ve druhém čtvrtletí s průměrným kurzem koruny na 25,2 koruny za euro.

"Rychlý růst mezd, objemu hypoték a slabší kurz koruny nahrávají rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Proto by nemělo být překvapením, pokud by k tomu ČNB sáhla již v červnu, případně o prázdninách. Do konce roku by mohla zpřísnit měnovou politiku ještě jednou," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že trh očekává červnový růst sazeb s více než 60procentní šancí a dvojí zvýšení sazeb do konce roku. "Navzdory těmto očekáváním však koruna zůstává na slabších úrovních, čemuž v současnosti pomáhají také globální faktory. To však znamená, že ani dvojí zvýšení sazeb ČNB v letošním roce patrně příliš výrazný impulz koruně nedá, jelikož s tím trh již počítá. Pokud ČNB nezačne vysílat více jestřábí signály, koruna bude mít letos patrně problém se vůbec dostat k hranici 25 korun za euro," uvedl.

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel se domnívá, že ČNB zvýší sazby kvůli slabší koruně a inflačním tlakům až na srpnovém zasedání a pokračovat bude v listopadu. "Vidíme malou šanci (25 procent), že růst přijde již na zasedání příští týden. Příští týden bude navíc na zasedání chybět Mojmír Hampl, největší zastánce rychlého zvyšování sazeb," uvedl.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že ke změně sazeb málokdy dochází na jednání, při němž se neschvaluje nová prognóza. Ta bude k dispozici na zasedání na počátku srpna. "Tentokrát ale může jít o výjimku. Makroekonomická data se totiž začala odchylovat v proinflačním směru od prognózy ČNB zveřejněné v květnu," uvedl. Rozhodnutí zvýšit sazby zřejmě podle něj nebude jednomyslné, neboť někteří členové rady upřednostní čekání na novou prognózu.

Středečního zasedání rady se zúčastní šest ze sedmi jejích členů, nebude přítomen Hampl. Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je tak otázka, zda se najde dostatečný počet zastánců zvýšení úrokových sazeb. "Z dalších členů budou Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký pravděpodobně hlasovat pro zvýšení sazeb a pomyslným jazýčkem na vahách tak nejspíše bude hlas guvernéra Jiřího Rusnoka," odhadl.

Čistý zisk bank klesl letos o 400 milionů na 18,2 miliardy korun

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí meziročně klesl souhrnný čistý zisk o 400 milionů na 18,2 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru koncem března byla 7,32 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 310 milionů korun.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank stoupl meziročně o 213 milionů na 44,43 miliardy korun. Úrokové výnosy se zvýšily o 4,1 miliardy na 39,5 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 340 milionů na 11,16 miliardy korun.

Z největších bank České spořitelně vzrostl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 15,4 procenta na 4,1 miliardy korun. Čistý zisk ČSOB klesl o 14 procent na čtyři miliardy Kč. Čistý zisk Komerční banky meziročně klesl o 26,5 procenta na tři miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za první čtvrtletí čistý zisk dvě miliardy korun, což je meziroční růst o téměř 40 procent.

Na českém finančním trhu působilo na konci března 46 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.

Souhrnný čistý zisk bank a spořitelen:

  2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 1.Q 2017 2017 1.Q 2018
Zisk po zdanění 59.740 55.656 53.337 64.307 61.048 63.092 66.373 73.948 18.533 75.516 18.215

Zdroj: ČNB