Už v pátek dojde k přerozdělení moci v dozorčí radě největší energetické firmy v Česku. Na valné hromadě polostátní společnosti ČEZ by měli být podle vládního personálního výboru jmenováni dva noví členové – bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal a ředitel odboru státního rozpočtu ministerstva financí Karel Tyll. Výbor navíc potvrdil ve funkci stávajícího člena Zdeňka Černého.

Pokud se ještě narychlo neobjeví žádný nový adept, změny v dozorčí radě firmy tak nebudou nějak zásadní. Spekulovalo se, že by se místo v ní mohlo stát politickou úlitbou například komunistům během vyjednávání o podpoře nové vlády.

Otázkou zůstává, koho noví členové nahradí. Podle informací HN je nejpravděpodobnější, že v radě skončí zástupce ČSSD a dřívější poradce Bohuslava Sobotky Petr Polák, stejně jako nominant lidovců Robert Šťastný. "Mohu vám ale říct, že ani my na ministerstvu financí přesně nevíme, jak to v pátek dopadne," řekl HN jeden z vysoce postavených představitelů úřadu. V ohrožení je podle některých informací i předseda dozorčí rady Václav Pačes, kterého také nominovala Sobotkova vláda.

Pokud by noví členové nahradili opravdu Poláka se Šťastným, s rozložením sil v radě to příliš nezahýbe. V současné době mají čtyři místa zaměstnanci, kteří jsou věrní vedení firmy v čele s generálním ředitelem Danielem Benešem. Další čtyři jsou nominanti ministerstva financí. A zbývající čtyři jsou již jmenovaní Šťastný, Polák, Černý a Pačes.

Jako každý rok bude jedním z hlavních témat páteční valné hromady rozdělení zisku ČEZ. Management navrhuje stejně jako loni 33 korun na akcii, ministerstvo financí, které vykonává práva k 70 procentům akcií vlastněných státem, tuto sumu nerozporovalo. Celkem by se tak mělo mezi akcionáře rozdělit 17,75 miliardy korun. Stát by si přišel na 12 miliard korun.

Novým prvkem bude aktivita několika akcionářů, za kterými stojí finanční skupina J&T a Michal Šnobr. Těm se podařilo nakoupit asi 5,5 mi­lionu akcií ČEZ v hodnotě přes tři miliardy korun. Mají ambici vystupovat vůči vedení firmy v čele s Danielem Benešem více aktivisticky, což jim umožňuje pozice kvalifikovaného akcionáře držícího jedno procento.

Šnobr v posledním týdnu proti vedení firmy velmi aktivně vystupuje na sociálních sítích. Ve svých návrzích podaných na ČEZ navrhují tito akcionáři například vyšší dividendu 35 korun, odmítají opční program pro manažery či chtějí vysvětlení zahraničních investic ČEZ. Dá se nicméně očekávat ostrý střet – ČEZ na jednání dva jejich body nezařadil kvůli tomu, že byly údajně podány po nastavených lhůtách.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru